مراقبت های دوران یائسگی

یائسگی چیست؟

یائسگی دوره ای حساس اما طبیعی در زندگی زنان است که در آن قاعدگی متوقف شده و تغییرات چشمگیری در بدن رخ می‌ دهد.

یائسگی در سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی اتفاق می‌ افتد و معمولاً این عارضه به مرور زمان آغاز شده و بانوان متوجه این تغییرات خواهند شد.

تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که میانگین قطع قاعدگی در زنان سن ۵۱ سالگی است و معمولاً با آغاز یائسگی بانوان باید با مراقبت بیشتر از اختلالات و کمبودهای وسیع پیشگیری کرده و از سلامت خود مراقبت نمایند.

با آغاز دوره یائسگی تغییرات محسوسی در بدن پدیدار میشود و عموماً نشات گرفته است کاهش سطح هورمون استروژن است.

به یاد داشته باشید که قاعدگی روندی طبیعی در بدن بانوان است و اگر به درستی و بدون اختلال انجام شود بر سلامت آنها اثرگذاری مثبتی خواهد داشت.

متخصصان این نکته را به تمامی بانوان یادآور میشوند که به محض مشاهده علائم یائسگی به پزشک مراجعه کرده تا با راهکارهای موثر و به تعادل رساندن میزان هورمون‌ ها از آسیب‌ های وسیع جلوگیری نمایند، این کار باعث میشود تا تعادل در بدن بانوان بر هم نخورده و مشکلات شدید یائسگی را تجربه نخواهند کرد.

تغییرات هورمونی در دوران یائسگی

تغییرات هورمونی در دوران یائسگی
تغییرات هورمونی در دوران یائسگی

با نزدیک شدن به دوره یائسگی ترشح برخی از هورمون‌ ها مانند استروژن به مرور کاهش پیدا کرده و همین مسئله باعث ایجاد تغییرات ناگهانی در بدن میشود.

اگر میزان هورمون استروژن و پروژستین کاهش پیدا کند اختلال در عملکرد تخمدان‌ ها رخ داده و چرخه قاعدگی با بی‌ نظمی مواجه میشود.

زمانی که بانوان به یائسگی نزدیک میشوند و میزان هورمون‌ ها به حداقل می‌ رسد دوره قاعدگی کوتاه‌ تر شده و عموماً به صورت نامنظم خواهد بود.

در این دوران بانوان خونریزی را سبک‌ تر از هر زمان دیگری تجربه کرده و حتی ممکن است در مواردی خونریزی بیش از حد تصور رخ دهد.

از مهمترین عوارض کاهش میزان هورمون‌ های زنانه باید به عدم آزاد شدن تخمک‌ ها اشاره کرد.

زمانی که این هورمون‌ ها در حد مناسب در بدن و رحم وجود نداشته باشند تخمکی آزاد نشده و به مرور زمان بانوان قدرت باروری را از دست می‌ دهند.

اما هورمون‌ های زنانه مانند استروژن تنها بر عملکرد رحم اثرگذار نیست بلکه سلامت استخوان‌ ها و ارگان‌ های حساسی مانند قلب به میزان ترشح این هورمون بستگی دارد، به همین دلیل است که بانوان پس از یائسگی و کمتر شدن میزان هورمون‌ ها بیش از هر زمان دیگری مستعد آسیب‌ های قلبی بوده و احتمال ابتلا به واریس پا و حتی پوکی استخوان برای آنها افزایش می‌ یابد.

علائم یائسگی چیست؟

علائم یائسگی چیست؟
علائم یائسگی چیست؟برهم خوردن نظم قاعدگی 
 • گرگرفتگی و تعریق شبانه
 • خستگی و سردرد
 • کاهش میل جنسی
 • مشکلات ادرار
 • تغییر پوست و مو
 • مشکلات استخوان و مفصل
 • مشکلات قلب
 • مشکل خواب
 • تغییرات خلقی

با آغاز یائسگی تغییراتی محسوس و چشمگیر در بدن بانوان پدیدار می‌ گردد و از شایع‌ ترین آنها می‌ توان به گرگرفتگی و حتی تعریق شبانه اشاره کرد.

با آغاز یائسگی بانوان احساس خارش پوست شدید داشته و ممکن است با مشکلاتی مانند سردرد و گاهاً فراموشی مواجه شوند.

به یاد داشته باشید که با آغاز یائسگی نظم قاعدگی بر هم خورده و ممکن است برای چند ماه متوالی قاعدگی رخ ندهد.

از دیگر علائم قاعدگی باید به کاهش میل جنسی در بانوان اشاره کرد حتی ممکن است بیش از هر زمان دیگری تحریک پذیری داشته و با خستگی زیاد و اختلال در خواب مواجه شوند.

با آغاز دوره یائسگی بانوان تکرر ادرار، خشکی واژن، افزایش احتمال عفونت و احساس لرز را تجربه کرده و تمامی این عوارض با توجه به شرایط جسمانی بانوان با حالات و شدت متفاوتی رخ می‌ دهد.

همچنین بانوان ممکن است دچار خشکی پوست، نازکی مو و رشد موی زائد در صورت شوند.

از دیگر تغییرات دوران یائسگی می‌توان به کاهش تراکم استخوان، احساس درد در مفاصل، مشکلات در خواب و تغییرات روحی و روانی اشاره کرد.

همچین کم شدن استروژن می‌تواند احتمال مشکلات قلبی عروقی را بالا ببرد.

اما اگر بخواهیم کمی جزئی‌ تر در مورد علائم یائسگی صحبت کنیم باید به افزایش وزن و حس افسردگی در بانوان اشاره کرد.

تغییرات خلقی مسئله شایع برای بانوانی است که در دوره یائسگی قرار می‌ گیرند و تجربه این حالات به مرور زمان برای بانوان سخت و طاقت فرسا خواهد شد.

غربالگری دوران یائسگی

غربالگری دوران یائسگی
غربالگری دوران یائسگی

همه بانوان باید در گروه‌ های سنی مختلف و با توجه به وضعیت جسمانی که دارند آزمایشات تکمیلی را انجام داده تا از سلامت و عملکرد سایر اعضای بدن مطلع و مطمئن شوند.

با آغاز دوره یائسگی تغییرات بسیار زیادی در بدن بانوان رخ می‌ دهد و مهم است که در این دوران بانوان با انجام آزمایشات غربالگری وضعیت بدن را ارزیابی کنند و متخصصان با آگاهی بیشتر نسبت به بدن بانوان می‌ توانند شرایط را برای آسان‌ تر کردن دوره یائسگی فراهم سازد.

از مهمترین غربالگری‌ های زنان باید به بررسی سینه اشاره کرد.

متخصصان با آغاز یائسگی از بانوان می‌ خواهند که غربالگری سرطان سینه را انجام داده و به واسطه اشعه ایکس بافت حساس سینه بررسی میشود.

مهم است که بانوان با شروع یائسگی این آزمایشات و تصویربرداری‌ ها را انجام داده تا مبادا بر اثر تغییرات هورمونی با توده‌ های سرطانی و غیر طبیعی مواجه شوند.

غربالگری سرطان دهانه رحم و انجام تست پاپ اسمیر در دوره یائسگی بسیار مهم است.

در این محدوده سنی و با کاهش چشمگیر میزان هورمون‌ ها بانوان بیش از هر زمان دیگری در معرض این بیماری‌ ها قرار می گیرند.

مهم است که در دوره یائسگی و یا با آغاز علائم آن برای غربالگری رحم مراجعه کرده و وضعیت این عضو حساس و آسیب پذیر را بررسی نمایید.

با آغاز یائسگی بانوان در معرض بیماری‌ هایی همچون پوکی استخوان قرار می‌ گیرند.

آزمایش غربالگری پوکی استخوان جهت سنجش تراکم استخوان انجام میشود و پزشک به این واسطه می‌ تواند وضعیت استخوانی و جسمانی فرد را بررسی کند، زیرا با کاهش میزان هورمون استروژن تراکم توده‌ های استخوانی و کلسیم بدن کاهش پیدا کرده منجر به ضعیف‌ تر شدن دیواره استخوان میشود.

به همین دلیل است که بانوان بعد از یائسگی بیش از دیگران در معرض شکستگی استخوان ها قرار می‌ گیرند.

از دیگر غربالگری‌ های مهم دوران یائسگی باید به آزمایشات فشار خون، دیابت و غربالگری ویتامین دی اشاره کرد.

مهم است که بانوان در این دوره حساس و با توجه به تغییرات وسیعی که در بدن اعمال میشود غربالگری‌ های ضروری را انجام داده تا اگر آسیبی پنهان و حتی خفیف در بدن وجود دارد سریعاً برای کنترل و رفع آن اقدام نمایند.

اختلالات و بیماری های شایع در دوران یائسگی

اختلالات و بیماری های شایع در دوران یائسگی
اختلالات و بیماری های شایع در دوران یائسگی

با آغاز دوره یائسگی بانوان بیش از هر زمان دیگری در معرض آسیب‌ های جسمانی قرار می‌ گیرند، تعادل بدن بر هم خورده و قاعدگی متوقف میشود.

همزمان با یائسگی کاهش شدید و چشمگیر هورمون استروژن اتفاق می‌ افتد و این مسئله باعث میشود تا متابولیسم بدن کاهش یافته و ممکن است بیماری‌ های مختلف در بدن پدیدار شود.

بسیاری از بانوان با آغاز دوره یائسگی و عدم درمان به موقع و مصرف مکمل‌ های جایگزین در معرض بیماری‌ های قلبی قرار می‌ گیرند و شانس ابتلا به حملات قلبی و حتی سکته برای آنها بیش از دیگران خواهد بود.

عارضه جدی و البته مهم که در پی یائسگی سلامت بانوان را تهدید می‌ کند پوکی استخوان است.

کاهش هورمون استروژن سبب کمتر شدن مقاومت استخوان‌ ها شده و فرد در معرض شکستگی‌ های پی در پی قرار می‌ گیرد، افزایش وزن پس از یائسگی مسئله‌ ای است که اغلب بانوان با آن مواجه میشوند زیرا سوخت و ساز بدن ضعیف‌ تر و کندتر شده و تجمع چربی در بخش‌ های خاص مانند شکم، ران و بازوها افزایش خواهد یافت.

معمولاً بعد از یائسگی بانوان با سندروم متابولیک مواجه میشوند و این مسئله منجر به افزایش فشار خون، افزایش قند خون و تغییر در سطح کلسترول خواهد شد.

این افراد ممکن است مشکلات و بیماری‌ هایی مانند حملات قلبی، سکته مغزی و حتی دیابت نوع دو را تجربه نمایند.

پس از بروز یائسگی احتمال ابتلا به عفونت دستگاه ادراری افزایش خواهد یافت.

ممکن است با شروع یائسگی بانوان مشکلاتی همچون بی‌ اختیاری اداری را تجربه کنند، به یاد داشته باشید که چنین اتفاقات و عوارضی در پی یائسگی رخ می‌ دهد و ممکن است بانوان چنین مشکلاتی را با شدت متفاوت تجربه کنند.

اما اگر در دوره یائسگی و در زمان مناسب به پزشک مراجعه کنید می‌ توانید از بروز این اختلالات جلوگیری کرده از آسیب‌ ها و بیماری‌ های مختلف محفوظ خواهید ماند.

برای کاهش علائم یائسگی چیکار باید کرد؟

برای کاهش علائم یائسگی چیکار باید کرد؟
برای کاهش علائم یائسگی چیکار باید کرد؟

زمانی که بانوان با علائم یائسگی به پزشک مراجعه می‌ کنند متخصصان برای کاهش این علائم و مدیریت آسیب‌ های پیش آمده راهکارهای ساده اما کاربردی را پیش روی بانوان قرار می‌ دهند که با عمل به آنها شرایط یائسگی برای بانوان آسان‌ تر سپری شده و مشکلات و آسیب‌ های جسمانی را تجربه نخواهند کرد.

با آغاز دوره یائسگی مهم است که بانوان فعالیت بدنی مرتب داشته باشند و ورزشی سازگار با بدن را به طور مداوم انجام دهند، همچنین مهم است که رژیم غذایی سالم و مقوی را در پیش گرفته و از سلامت روانی خود مراقبت نمایند.

ضرروی است که بانوان سبک زندگی خود را تغییر داده و تغذیه سالم و مدیریت استرس داشته باشند.

مهم است که در دوران یائسگی بانوان از هرگونه اضطراب و استرس دور مانده و با داشتن خواب کافی و با کیفیت شرایط جسمانی بهتری خواهند داشت.

از آنجایی که در طی شبانه روز گرگرفتگی و یا تعریق برای بانوان اتفاق می‌ افتد ممکن است خواب با کیفیتی نداشته باشند و مهم است که از لباس‌ های سبک و خنک استفاده کنند و از مصرف مواد غذایی که باعث گرم تر شدن بدن میشود خودداری نمایند.

همچنین ترک سیگار و مصرف داروهای تجویزی پزشک کمک می‌ کند تا دوره یائسگی را آسان‌ تر طی کرده و علائم شدید این دوره حساس را تجربه نخواهند کرد.

در مواردی متخصصان برای برقراری تعادل در بدن بانوان از داروهای هورمونی استفاده می‌ کنند، مهم است که این داروها با دوز مشخص و در زمان بندی معین استفاده شوند.

مراقبت های درمانی یائسگی

مراقبت های درمانی یائسگی
مراقبت های درمانی یائسگی

با شروع علائم یائسگی بانوان موظفند که تحت نظر متخصصان با تجربه شرایط جسمانی را به حد متعادل رسانده تا مبادا با عوارض و مشکلات یائسگی مواجه شوند.

قبل از هر چیز باید بدانید که در پی یائسگی تغییراتی در بدن اتفاق می‌ افتد که اجتناب ناپذیر هستند و تنها با راهکارهای تخصصی می‌ توانید علائم و شدت این تغییرات را کمتر کنید.

متخصصان معتقدند که در این دوره حساس مصرف برخی از انواع داروها، مکمل‌ ها و محصولات هورمونی به تعادل در بدن کمک می‌ کنند، بهتر است که این نوع مراقبت‌ ها را دقیق و تحت نظر پزشک انجام داده تا مبادا با مشکلات بیشتر مواجه شوید.

به یاد داشته باشید که با آغاز یائسگی مراقبت از بدن مسئله مهمی است که تمامی بانوان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

مهم است که در این دوره چکاپ‌ها، آزمایشات و تصویربرداری های لازم را انجام داده تا به مرور زمان در معرض بیماری‌ های خطرناک و حتی پنهان قرار نگیرید.

در این دوره احساس ناراحتی و بی‌ حوصلگی و حتی ناامیدی برای بانوان کاملاً شایع است و کاهش چشمگیر میل جنسی در بانوان پدیدار میشود، اما باید بدانید که بی‌ توجهی به این علائم به مرور زمان به کسالت و افسردگی تبدیل شده و ممکن است درمان و رفع این آسیب ها کمی سخت‌ تر باشد.

با این حال بانوان باید به روش خود مراقبتی در زمان مناسب و با تجربه حالات نامساعد به پزشک مراجعه کرده و از گسترش عوارض پیش آمده جلوگیری نمایند.

درمان های هورمنی یا هورمون درمانی

درمان های هورمنی یا هورمون درمانی
درمان های هورمنی یا هورمون درمانی

هورمون درمانی یک روش موثر برای کاهش علائم یائسگی است.

زمانی که یائسگی آغاز میشود میزان هورمون‌ های زنانه تا حد چشمگیری کاهش یافته و به مرور زمان عوارض ناشی از یائسگی در بدن پدیدار میشود.

در چنین موقعیتی متخصصان با جایگزین کردن این هورمون‌ ها تعادل را در بدن برقرار می‌ کنند، اما مهم است بدانید که هورمون درمانی با توجه به وضعیت بانوان انجام میشود و نیاز است که تنها هورمون استروژن مصرف شود و در مواردی هورمون درمانی مداوم انجام می‌ پذیرد تا بانوان از مشکلات جسمانی وسیع‌ تر در امان باشند.

هورمون درمانی یک روش مطمئن و کاربردی برای رفع اختلالات جسمانی پس از یائسگی است، متخصصان بر این باورند که اگر در این دوره حساس بانوان از دوز مشخص هورمون زنانه استفاده کنند در دراز مدت با مشکلاتی همچون سرطان روده و یا دیابت مواجه نخواهند شد و شانس ابتلا به پوکی استخوان تا حد چشمگیری برای آنها کاهش خواهد یافت.

همواره به یاد داشته باشید که هورمون درمانی روشی ضروری برای بانوانی است که در دوره یائسگی قرار می‌ گیرند و باعث بهبود دردهای مفصلی میشود.

با این حال یائسگی یک فرایند سخت و پیچیده در بدن بانوان است که قطعاً عوارض وسیع و طولانی مدتی در پی دارد.

هورمون درمانی می‌ تواند این عوارض را تا حد چشمگیری کاهش داده و سلامت بانوان را حفظ خواهد کرد.

درمان های غیر هورمونی

درمان های غیر هورمونی
درمان های غیر هورمونی

پس از مشاهده علائم یائسگی بانوان باید سریعاً با متخصصین زنان مشورت کرده و این موضوع را با آنها در میان بگذارند، نباید به هیچ عنوان نسبت به عوارض این دوران بی‌ تفاوت باشید و نباید تصور کنید که به مرور زمان این حالات برطرف میشود.

قطعاً رسیدگی‌ های درمانی و غیر درمانی در دوران یائسگی برای حفظ سلامت بانوان در طولانی مدت الزامی است و از بیماری‌ های مختلف و وسیع جلوگیری خواهد کرد.

اگر متخصصان درمان‌ های غیر هورمونی را به بانوان توصیه کنند می‌ توانید به راحتی و به آسانی روش‌ های تخصصی را انجام داده و اطمینان داشته باشید که تاثیرات مثبت و شگفت انگیزی بر سلامتتان اعمال خواهد کرد.

از روش‌ های موثر برای کمتر کردن عوارض یائسگی باید به انجام تمرینات یوگا و ریلکسیشن اشاره کرد متخصصان نحوه صحیح و عمیق تنفس و دم و بازدم را به بانوان آموزش داده و با این کار می‌ توانند وضعیت جسمانی فرد را به حد متعادل برسانند با این کار اضطراب، افسردگی و نگرانی ناشی از یائسگی از بدن بانوان دور شده و عوارض در حد بسیار جزئی و ناچیز رخ می‌ دهد.

از دیگر درمان‌ های غیر هورمونی جهت کاهش عوارض یائسگی باید به مصرف بیشتر لبنیات اشاره کرد، همچنین دیگر ویتامین‌ ها به ویژه اسید چربی امگا ۳ باید در این دوران مصرف شود.

بانوان می‌ توانند غذاهای حاوی فتواستروژن را در رژیم روزانه خود گنجانده و با مصرف بیشتر پروتئین ضعف‌ ها و خلل بدن را جبران خواهند کرد.

به یاد داشته باشید که متخصصان مصرف هرگونه مواد غذایی و دارویی حاوی الکل و کافئین را ممنوع اعلام کرده و نباید از غذاهای پرنمک، چرب و حتی شکر و کربوهیدرات استفاده نمایید.

یائسگی معمولا در چه سنی رخ میدهد؟

یائسگی معمولا در چه سنی رخ میدهد؟
یائسگی معمولا در چه سنی رخ میدهد؟

تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که اکثر بانوان در محدوده سنی ۴۵ تا ۵۵ سالگی با یائسگی مواجه میشوند و میانگین سن یائسگی ۵۰ در نظر گرفته میشود.

اما عوامل مختلف از جمله وراثت بر سن یائسگی اثرگذار است.

ممکن است برخی از بانوان به صورت خانوادگی در سن ۴۵ سالگی یائسگی را تجربه کنند و قطعاً این اتفاق برای دیگر نسل‌ ها نیز در همین محدوده سنی رخ می‌ دهد.

به یاد داشته باشید که عادات زندگی و سبک زندگی افراد ارتباط مستقیمی با سن یائسگی دارد، با این حال نمی‌ توان گفت که دقیقاً در چه سنی بانوان یائسگی را تجربه می‌ کنند.

متخصصان امروزه تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با هورمون تراپی بتوانند سن یائسگی را به تاخیر بیندازند زیرا با این کار سلامت بانوان برای مدت بیشتری حفظ شده و بیماری‌ های خاص مانند پوکی استخوان سلامت فرد را تهدید نخواهد کرد.

10 پاسخ

  1. بله، حتی بعد از یائسگی هم باید مراقب سلامتی خود باشید. بررسی‌های منظم برای پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی و سرطان‌های مربوط به زنان ضروری است.

  1. بله، کاهش استروژن می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی را افزایش و منجر به کاهش تراکم استخوان و افزایش خطر پوکی استخوان شود.

 1. وقت بخیر همه ی زن ها به طور یکسان علائم یائسگیو تجربه می‌کنن؟

  1. خیر، شدت و نوع علائم یائسگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی زنان ممکن است علائم شدیدی را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر علائم خفیفی داشته باشند یا حتی هیچ علائمی نداشته باشند.

  1. روش‌های مختلفی وجود دارد از جمله:
   تغییرات در سبک زندگی مانند رژیم غذایی سالم و ورزش
   مصرف مکمل‌ها و داروهای گیاهی
   هورمون درمانی
   مشاوره و پشتیبانی روانی

  1. می‌تواند ناشی از عوامل ژنتیکی، بیماری‌ها یا درمان‌های پزشکی باشد. در این موارد مشاوره با پزشک ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *