مراقبت های دوران بارداری

نکات مهم در بارداری

بارداری یکی از مراحل مهم و حساسی است که اغلب بانوان تجربه می‌ کنند.

فهرست مطالب

مهم است که در این دوره برای حفظ سلامت مادر و رشد طبیعی جنین نکات مهم را همواره رعایت کرده و با پرهیز از انجام عادات ناسالم سلامت جنین و مادر را به خطر نیندازید.

مراقبت های زمان بارداری جهت حفظ سلامت جنین و مادر بسیار مهم است.

نکته مهمی که در این دوران حساس باید رعایت کنید قرار گرفتن تحت نظر متخصصانی است که در این زمینه مهارت دارند.

به یاد داشته باشید در این دوره علاوه بر مراقبت‌ های جسمانی بانوان باید در سلامت روانی کامل بوده و از هرگونه تنش و استرس دوری کنند.

اما دیگر نکات مانند رعایت بهداشت فردی، مصرف خوراکی‌ های سالم و انواع مکمل‌ ها مسائلی مهم هستند که باید در دوره بارداری به آنها توجه ویژه‌ ای شود.

هرگونه اختلال در بارداری می‌ تواند سلامت مادر و جنین را به طور جدی به خطر انداخته و اگر اختلال و آسیبی پیش آید ممکن است بانوان نتوانند بارداری را به انتها برسانند.

رابطه جنسی و تمایلات جنسی در بارداری

رابطه جنسی و تمایلات جنسی در بارداری
رابطه جنسی و تمایلات جنسی در بارداری

رابطه جنسی امری طبیعی است و تمامی افراد از سن بلوغ با تمایلات جنسی مواجه شده و اغلب تا پایان عمر با آنها همراه است.

اما در دوره‌ های خاصی مانند بارداری بدن بانوان هم از نظر ظاهری و هم از نظر داخلی تغییرات محسوسی خواهد داشت.

افزایش برخی از هورمون‌ ها باعث میشود تا تمایلات جنسی بانوان بیشتر شده و نیاز به روابط جنسی نیز افزایش پیدا می‌ کند.

همواره این نکته را به یاد داشته باشید که برای داشتن روابط جنسی بهتر است از پزشک خود راهنمایی‌ های لازم را دریافت کنید، اگر از ماه‌ های اول بارداری ضمن بررسی‌ های تخصصی پزشک متوجه شود که هیچ گونه آسیب و عارضه‌ ای متوجه رحم، جنین و بدن بانوان نیست هیچ منعی برای برقراری رابطه جنسی وجود ندارد.

اما با افزایش ماه‌ های بارداری از آنجایی که فشار بیشتری به رحم وارد میشود بهتر است در انجام روابط جنسی احتیاط بیشتری داشته و بیشتر از سلامت خود مراقبت کنید.

تا پایان دوره بارداری هیچ محدودیت قطعی برای کاهش روابط جنسی یا قطع آن وجود ندارد.

بانوان می‌ توانند حتی تا هنگام زایمان رابطه جنسی داشته باشند اما این امر بستگی به وضعیت بدن مادر و عملکرد رحم در طی نه ماهه بارداری دارد.

سه ماهه نخست بارداری

سه ماهه نخست بارداری
سه ماهه نخست بارداری

حالات متغیری که بانوان در طی دوره بارداری تجربه می‌ کنند باعث میشود تا ماه‌ های مختلف این دوره حساس را متفاوت از یکدیگر سپری نمایند.

برخی از بانوان در ماه‌ های اول بارداری اصلاً متوجه حاملگی خود نمیشوند اما دسته دیگر ممکن است با وجود تغییرات هورمونی شدیدی که در بدن اتفاق می‌ افتد مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ و دردناک شدن سینه‌ ها را تجربه نمایند.

اما حالاتی مانند خستگی مفرط از دیگر مشکلاتی است که در سه ماهه اول بارداری رخ می‌ دهد.

سه ماه نخست بارداری زمان شکل گیری جنین و تکامل اعضای بدن اوست لذا بسیار دوران بسیار مهمی است.

مراقبت های ضروری در این دوره شامل:

اولین ویزیت بارداری

پزشک در اولین ویزیت تایید بارداری را انجام داده و سلامت مادر را با آزمایش های خون و ادرار و سابقه پزشکی بررسی می‌کند.

همچنین برنامه ای منظم شامل تاریخ معاینه و آزمایش ها را برای مادر مشخص می‌کند.

تغذیه مناسب

رعایت تغذیه مناسب در دوران بارداری برای حفظ سلامت مادر و جنین ضروری است.

مادر باید به اندازه کافی آب بنوشد، و مواد غذایی شامل پروتئین، مواد معدنی و ویتامین را مصرف و از غذاهای مضر دوری کند.

همچنین مصرف اسید فولیک برای جلوگیری از نقص لوله عصبی جنین ضروری است.

قطع مواد مضر

لازم است بدانید مادر در دوران بارداری باید مصرف دخانیات را قطع کند زیرا این مواد ممکن است به جنین آسیب های جدی وارد کنند.

مادر از مصرف داروهای بدون نسخه نیز باید پرهیز کند.

کنترل علائم بارداری

بسیاری از مادران ممکن است در دوران بارداری دچار حالت تهوع و استفراغ شوند، مصرف وعده های کوچک، غذاهای خشک مانند بیسکوییت و زنجبیل می‌تواند به مادر کمک کند.

اگر دچار خستگی ناشی از بارداری هستید استراحت و خواب کافی می تواند کمک دهنده باشد.

فعالیت بدنی

با توجه به نظر پزشک انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی، یوگا و شنا برای سلامت جسمی و روحی مادر مفید است.

توجه به علائم

برخی از علائم مانند خونریزی، درد شدید شکم، سردر شدید و ورم های شدید خطرناک هستند و باید فورا به پزشک مراجعه شود.

کنترل استرس

آرامش روانی مادر در این دوران بسیار مهم است لذا انجام تکنیک های مدیریت استرس و حمایت خانواده مهم است.

آمادگی برای تغییرات

تغییرات هورمونی ممکن است باعث تغییر خلق و خو و بیشتر شدن نیاز به استراحت شود.

آزمایش های ژنتیک

در صورت وجود سابقه بیماری های ژنتیکی خانوادگی ممکن است آزمایش های لازم توسط متخصص لحاظ شود.

به یاد داشته باشید که بدن تمامی بانوان با یکدیگر یکسان نیست و برخی ممکن است سه ماهه اول را بسیار سخت سپری کرده و دسته دیگر این سه ماهه را راحت‌ ترین قسمت دوران بارداری می‌ دانند.

سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم بارداری
سه ماهه دوم بارداری

پس از طی کردن سه ماهه اول بارداری بانوان به نقطه امن حاملگی می‌ رسند و سه ماهه دوم از نظر متخصصان بخش راحت بارداری خواهد بود.

در این دوره به مرور زمان استفراغ، تهوع و خستگی از بین رفته و به مرور انرژی بانوان بیشتر میشود، اما زمانی که وارد سه ماهه دوم بارداری میشوید احتمال سقط جنین کاهش پیدا کرده و وضعیت جفت و جنین به ثبات رسیده است.

اما مهم است که در این محدوده از بارداری حتماً آزمایشات تکمیلی برای بررسی سلامت و روند رشد جنین را انجام دهید و البته مهم است که بانوان در این دوره از انجام چکاپ‌ های ماهانه غافل نشده و حتماً برای بررسی سلامت خود و جنین به موقع به پزشک مراجعه نمایند.

از نظر متخصصان سه ماهه دوم بارداری برای اغلب بانوان آسان‌ تر سپری میشود زیرا بدن با میزان هورمون‌ ها و حضور جنین سازگار شده و از نظر روحی و جسمی در حالت خوبی قرار می‌ گیرند، همچنین ممکن است در این محدوده سنی حاملگی تمایلات بانوان برای انجام روابط جنسی نیز افزایش یابد.

مادران در این دوره زمانی باید به مواردی مانند تغذیه مناسب، فعالیت بدنی، مصرف کردن مکمل و توجه به علائم خود نیز توجه کنند.

همچنین شرکت در کلاس های آمادگی زایمان(آموزش تکنیک تنفس، راه‌های کنترل درد) برای مادر مفید است.

سه ماهه نهایی بارداری

سه ماهه نهایی بارداری
سه ماهه نهایی بارداری

با ورود به سه ماهه سوم بارداری تغییرات ظاهری در بدن بانوان کاملاً مشخص است.

افزایش وزن اتفاق می‌ افتد و جنین هم بزرگتر می‌شود، در پی این حالات ممکن است بانوان درد کمر یا درد لگن را تجربه کنند و به مرور زمان ممکن است تورم در ناحیه دست‌ ها، پاها و صورت اتفاق بیفتد.

اما از آنجایی که جنین بزرگتر میشود و فضای بیشتری را در رحم مادر به خود اختصاص می‌ دهد تحرکات بانوان کمی محدودتر شده و از آنجایی که نگران سلامت جنین هستند با کاهش دامنه حرکتی بانوان کمی کندتر از گذشته خواهند شد.

همچنین با وجود نگرانی زیاد برای سلامت جنین تمایل بانوان برای روابط جنسی کمتر شده و ترجیح می‌ دهند که در این سه ماهه فعالیت‌ های کمتری انجام دهند و از انجام هرگونه فعالیت غیر ضروری خودداری می‌ کنند.

در سه ماه سوم بارداری فواصل زمانی ویزیت های کوتاه تر شده و موقعیت جنین برای زایمان بررسی می‌شود.

همچنین توجه به علائم غیرعادی، رعایت بهداشت، کنترل استرس و آمادگی برای زایمان نیز در این دوره ضروری است.

خونریزی، انقباض های منظم و درد شدید و همچنین کاهش حرکت ناگهانی جنین نیز علائمی هستند که باید جدی گرفته شوند.

در سه ماهه سوم بارداری بانوان موظفند که آزمایشات تخصصی را انجام داده تا مبادا آسیب‌ های پنهان مانند دیابت باعث بروز زایمان زودرس شود.

به یاد داشته باشید که دیابت بانوان تاثیرات مخربی بر سلامت جنین اعمال کرده و ممکن است به مرور زمان شاهد آسیب‌ های جدی‌ تر باشند.

با این حال طی کردن سه ماهه سوم بارداری بسیار مهم است و باید در این دوره تحت نظر متخصصان از سلامت خود و روند رشد جنین مراقبت کرده و با مصرف خوراکی‌ های مقوی و ارزشمند این دوره حساس را به سلامت سپری نمایند.

تغذیه در بارداری

تغذیه در بارداری
تغذیه در بارداری

مسئله مهمی که در دوران بارداری باید به آن توجه ویژه داشته باشید مبحث تغذیه است.

به یاد داشته باشید که تغذیه غنی و مصرف خوراکی‌ های ارزشمند به رفع نیاز بدن کمک کرده و به مرور زمان بر روند رشد جنین نیز اثرگذار است.

از این طریق، شما علاوه بر تأمین نیازهای خود به شکل‌گیری بدن نوزاد و برآورده کردن نیازهای او هم کمک می‌کنید. بنابراین، باید رژیم غذایی سالم و سرشار از ویتامین و املاح معدنی را دنبال کنید.

به علاوه، یک خانم باردار باید روزانه چیزی در حدود ۳۵۰ تا ۴۵۰ کالری بیش‌تر از یک فرد عادی دریافت کند. در این دوران، لازم است تا جای ممکن، از خوردن تنقلات، چیپس و نوشابه‌های حاوی مواد قندی اجتناب کنید. در عوض، مصرف میوه‌جات، سبزیجات، حبوبات، غلات و پروتئین‌ها را افزایش دهید.

همچنین مهم است که وعده‌ های غذایی کوچک اما ارزشمند را در برنامه خود گنجانده و نباید به هیچ عنوان از خوراکی‌ های حاوی سدیم استفاده کنند، زیرا باعث افزایش فشارخون و حبس و تجمع آب در مفاصل شده و با تورم زیاده بدن محدودیت‌ ها و مشکلات زیادی پدیدار می‌ گردد.

خوردن پروتئین در بارداری

خوردن پروتئین در بارداری
خوردن پروتئین در بارداری

مصرف پروتئین ارتباط مستقیمی با سلامت و رشد عضلات بدن دارد.

در دوره بارداری بانوان باید برای استحکام بیشتر عضلات خود و رشد اندام‌ ها و بافت‌ های بدن جنین از خوراکی‌ های حاوی پروتئین استفاده نمایند.

اگر بانوان در طی روز از انواع خوراکی‌ ها مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی استفاده کنند حجم قابل توجهی از پروتئین مورد نیاز بدن تامین میشود.

دیگر خوراکی‌ ها مانند آجیل، پنیر، حبوبات و کره بادام زمینی برای وعده‌ های کوچک‌ تر یا میان وعده مناسب هستند، اگر بانوان در طی دوره بارداری مقادیر مناسبی از پروتئین را مصرف کنند هرگز با ضعف‌ های جسمانی مواجه نشده و اختلالی در سلامت بخش‌ های مهم بدن مانند عضلات و ماهیچه‌ ها اتفاق نمی‌ افتد.

خوردن کلسیم در بارداری

مصرف برخی از انواع مکمل‌ ها مانند کلسیم در دوره بارداری الزامی است و مهم است که بانوان برای حفظ استحکام استخوان‌ های خود و رشد استخوانی جنین ویتامین‌ هایی مانند کلسیم را به طور مرتب مصرف کنند.

بانوان موظفند که روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم به بدن برسانند و علاوه بر مکمل‌ های دارویی می‌ توانند کلسیم را از طریق شیر، ماست، پنیر، غذاهای دریایی و سبزیجات دارای برگ سبز تامین نمایند.

مهم است بدانید که در دوره بارداری بدن بانوان از هر زمان دیگری ضعیف‌ تر میشود و برای حفظ استحکام استخوان‌ ها و پیشگیری از پوکی استخوان مصرف کلسیم در دوره بارداری و شیردهی الزامی است.

هر چند که مصرف کلسیم برای رشد و استحکام استخوان نوزادان نیز مهم بوده و باید در دوره بارداری مصرف شود.

خوردن اسید فولیک در بارداری

خوردن اسید فولیک در بارداری
خوردن اسید فولیک در بارداری

تمامی بانوانی که پیش از بارداری به پزشک مراجعه می‌ کنند با تایید زیاد متخصصان مواجه شده و باید در فواصل زمانی طولانی از فولیک اسید استفاده کنند، مصرف فولیک اسید پیش از بارداری آغاز شده و تا انتهای بارداری ادامه پیدا می‌ کند.

مصرف فولیک اسید از ایجاد نقص در لوله‌ های عصبی جنین جلوگیری کرده و به نوعی مانعی جدی برای نقص‌ های مادرزادی خواهد بود و تاثیر مستقیمی بر رشد صحیح مغز و نخاع کودکان دارد.

بانوان باردار موظفند که در طی بارداری روزانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلی‌ گرم اسید فولیک مصرف کنند.

البته به واسطه مصرف خوراکی‌ هایی مانند جگر، حبوبات خشک، آجیل، تخم مرغ، کره بادام زمینی و سبزیجات برگ‌ دار می‌ توانند حجم قابل توجهی از اسید فولیک را به بدن برسانند‌.

مهم است بدانید که محصولات غذای ارزشمند در دوره بارداری به سلامت مادر و رشد جنین کمک شایانی می‌ کنند.

با این حال مهم است که همواره رژیم غذایی خود را اصلاح کرده و از خوراکی‌ های مقوی به طور مرتب استفاده نمایید.

خوردن آهن دربارداری

خوردن آهن دربارداری
خوردن آهن دربارداری

پیش از آغاز دوره بارداری متخصصان آزمایشات تکمیلی را برای بانوان در نظر گرفته تا فاکتورهای خاصی همچون کمبود آهن را بررسی کنند.

در دوره بارداری بانوان باید از آهن استفاده کنند تا مبادا در این دوره حساس با کم خونی مواجه شوند، زیرا این عارضه می‌ تواند علاوه بر به خطر انداختن سلامت مادر برای جنین نیز عوارضی داشته باشد.

اگر بانوان از مکمل آهن، سدیم و پتاسیم به طور مرتب استفاده کنند باعث افزایش جریان خون در سراسر بدن شده و خونرسانی و اکسیژن رسانی به جنین بهتر انجام میشود.

بانوان باردار باید روزانه ۲۷ میلی‌ گرم آهن مصرف کنند و به یاد داشته باشید که مصرف همزمان آهن و ویتامین c به جذب بهتر این ویتامین مهم کمک می‌ کند.

اما خوراکی‌ هایی مانند تخم مرغ، گوشت مرغ و گوشت گاو، نان یا غلات غنی شده همگی سرشار از آهن هستند.

همچنین باید مرکبات و سبزیجات برگدار و تیره رنگ را به طور مرتب مصرف کرده تا حجم قابل توجهی از آهن مورد نیاز بدن مادر تامین شود و قطعاً در پی این مسئله جنین هرگز با کمبود آهن مواجه نخواهند شد.

استرس و ناراحتی دربارداری

استرس و ناراحتی دربارداری
استرس و ناراحتی دربارداری

یکی از مشکلاتی که ممکن است در دوره بارداری برای بانوان اتفاق بیفتد افسردگی است.

این عارضه شایع است و حدوداً از هر ۱۰ زن بارداری ۱ نفر به این مشکل مبتلا میشود.

دلایل مختلفی همچون روابط خانوادگی، سلامت مادر و جنین بر افسردگی دوره بارداری اثرگذار است به یاد داشته باشید که این افسردگی ناشی از تغییرات درونی بدن بانوان است و با وجود حساسیت و روحیه آسیب پذیری که دارند بیش از هر دوره دیگری در مرض این آسیب قرار خواهند گرفت.

بانوان می‌ توانند با دوری کردن از عوامل استرس‌ زا و قرار گرفتن در یک محیط آرام و شاد از بروز افسردگی پیشگیری کرده و دوره بارداری را با نشاط و سلامت بیشتر سپری خواهند کرد.

دلایل افسردگی در بارداری

از مهمترین دلایل افسردگی در طی دوره بارداری باید به تغییر و تحولات شدید در میزان هورمون‌ های بدن اشاره کرد.

متخصصان افسردگی را نشات گرفته از تغییرات هورمونی بدن مادر دانسته و به مرور زمان با تغییر شکل بدن و افزایش وزن ممکن است افسردگی تشدید شود.

برخی از بانوان به دلیل شرایط جسمانی خاصی که دارند در دوره حاملگی با دشواری هایی مواجه میشوند که ممکن است حال عمومی خوبی نداشته باشند، به مرور زمان افسردگی بیشتر شده و تا زمانی که بدن مادر به فرم و حالت نرمال باز نگردد این حال با آنها همراه خواهد بود.

برخی از بانوان نسبت به تناسب اندام خود حساسیت زیادی دارند و به مرور زمان و با افزایش سن بارداری زمانی که وزن‌ گیری جنین و مادر افزایش پیدا می‌ کند و شکم برآمده‌ تر میشود حساسیت آنها شدت پیدا کرده و مستعد افسردگی شدید خواهند بود.

نشانه‌ های افسردگی در بارداری

نشانه‌ های افسردگی در بارداری
نشانه‌ های افسردگی در بارداری

از اصلی‌ترین نشانه‌های افسردگی در بارداری می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • تداوم احساس غم و اندوه
  • عدم تمرکز
  • اختلال در خواب
  • بی‌ علاقگی به انجام فعالیت‌های روزمره
  • کاهش لذت از امور شادی‌بخش
  • وسواس فکری
  • اضطراب
  • اختلال در تغذیه
  • اختلال در برقراری ارتباط ارزشمند با سایرین

محرک‌ های افسردگی در بارداری

اگر بخواهیم در مورد عوامل تاثیرگذار بر افسردگی بارداری صحبت کنیم می‌ توان به سابقه ژنتیکی اشاره کرد.

به یاد داشته باشید که اگر افرادی در خانواده به افسردگی مبتلا باشند شانس بروز این عارضه در نسل‌ های بعدی به ویژه در دوره‌ های بارداری افزایش می‌‌ یابد.

همواره به یاد داشته باشید که اگر بانوان سابقه سقط جنین داشته باشند اگر در مدت طولانی درمان‌ هایی برای ناباروری انجام داده باشند بیش از دیگران در معرض افسردگی بارداری قرار می‌ گیرند زیرا استرس زیادی متحمل شده و با وجود نگرانی که در ذهن دارند ممکن است در معرض این آسیب قرار بگیرند.

بانوانی که به طور مکرر در محیط‌ های استرس‌ زا قرار می‌ گیرند و یا اگر تجربه ناخوشایندی شبیه به جدایی  مرگ و یا خیانت داشته باشند به مرور زمان با افسردگی بارداری مواجه شده و عوارض این مشکل را تجربه خواهند کرد.

عوارض افسردگی در بارداری

عوارض افسردگی در بارداری
عوارض افسردگی در بارداری

افسردگی در بارداری یک معضل بزرگ است و نیاز است که بانوان با انجام مشاوره و درمان‌ های تخصصی با حال روحی خوبی برای بارداری اقدام کنند.

از مهمترین عوارض شایع بارداری باید به زایمان زودرس اشاره کرد.

این افراد معمولاً با وسواس‌ های فکری مواجه شده و از آنجایی که حال روحی مساعد و با نشاطی ندارند ممکن است در معرض زایمان زودرس قرار بگیرند.

همچنین فشارهای روحی، عصبی و جسمانی که مادر متحمل میشود به مرور زمان بر رشد فیزیکی و عصبی جنین اثرات منفی داشته و حتی اختلالات روحی جنین نیز دور از انتظار نخواهد بود.

اگر افسردگی در دوره بارداری بسیار شدید باشد و شرایط برای کنترل و درمان آن فراهم نگردد به مرور زمان این عارضه آنقدر شدت پیدا می‌ کند که بانوان تمایل به خودکشی خواهند داشت.

زمانی که این اتفاق رخ می‌ دهد نشان دهنده شدت زیاد افسردگی بوده و باید با مراقبت بیشتر از این افراد شرایط را برای درمان و بهبود حال روحی آنها فراهم ساخت.

روش‌های مقابله عارضه افسردگی در بارداری

روش‌های مقابله عارضه افسردگی در بارداری
روش‌های مقابله عارضه افسردگی در بارداری

همانطور که گفته شد افسردگی مشکلی شایع در دوران بارداری است اما متخصصان به تمامی کسانی که در این وضعیت قرار می‌ گیرند توصیه می‌ کنند که با مشاوران حاذق صحبت کرده و با دریافت راه‌ های کاربردی این مشکل روحی و اخلاقی را کنترل نمایند.

متخصصانی که در زمینه درمان مشکلات روانی فعالیت دارند برای رفع افسردگی بانوان به ویژه در دوره بارداری انجام تمرینات ورزشی را مناسب می‌ دانند.

بانوان می‌ توانند با توجه به موقعیت جسمانی خود و بارداری تمرینات ورزشی مخصوص را انجام داده و قطعاً به نشاط آنها کمک شایانی می‌ کند.

دیگر فعالیت‌ ها مانند ماساژ به ریلکس تر شدن بدن کمک کرده و به مرور زمان با دور شدن استرس و عوامل تنش زا بانوان حال بهتری خواهند داشت.

همچنین مهم است که در طی دوره بارداری استراحت و خواب کافی داشته و از انجام فعالیت غیر ضروری دوری کنید.

با وجود افسردگی در دوره بارداری متخصصان به بانوان توصیه می‌ کنند که فعالیت‌ های مورد علاقه خود را انجام داده تا وضعیت روحی و جسمی شخص بهبود پیدا کند.

در این دوره حساس بهتر است که در جمع حضور پیدا کرده و نباید با گوشه‌ گیری و تمرکز بر افکار منفی بر تشدید این عارضه موثر باشید.

ورزش در بارداری

ورزش در بارداری به سلامت جسمانی و روحی بانوان کمک شایانی می‌ کند

اگر بانوان در معرض افسردگی و اختلالات روحی و روانی قرار بگیرند با انجام ورزش می‌ توانند سطح سروتونین را در بدن افزایش داده و با کمتر شدن کورتیزول شرایط جسمی و روحی بهتری را تجربه خواهند کرد.

اگر میزان سروتونین که نوعی انتقال دهنده عصبی است در بدن افزایش پیدا کند بر ادراک عمومی و روحیه افراد تاثیر مثبتی خواهد داشت.

ورزش کردن در دوره بارداری بر سلامت جسمانی بانوان عملکردی مثبت و موثر خواهد داشت.

همچنین انعطاف عضلات را افزایش داده و دامنه حرکتی بدن افزایش چشمگیری پیدا می کند.

با انجام تمرینات ورزشی به مرور زمان سطح هورمون استرس یا کورتیزول کاهش چشمگیری داشته و بانوان دوره بارداری را با سهولت بیشتر و نشاط بالاتری سپری خواهند کرد.

فواید ورزش در بارداری

فواید ورزش در بارداری
فواید ورزش در بارداری

حتماً شما هم در مورد فواید ورزش در بارداری مطالبی را شنیده اید، مهم است بدانید که بی‌ تحرکی در دوره بارداری مشکلات زیادی در پی داشته و با افزایش وزن بدن و رشد بیشتر جنین دامنه حرکتی کاهش پیدا می‌ کند و ممکن است روند انجام زایمان برای بانوان سخت‌ تر شود.

اما داشتن تحرکی کافی در بارداری و انجام فعالیت‌ های ورزشی کمک می‌ کند تا علاوه بر بهبود وضعیت جسمانی بانوان از نظر روحی نیز حال بهتری داشته باشند و همچنین با انجام تمرینات ورزشی و کششی مشکلات نظیری کمردرد، دردهای مفصل و فشارهای لگنی برطرف شده و البته به کنترل وزن کمک می‌ کند.

اگر بانوان به طور مرتب ورزشی های مناسب را در بارداری انجام دهند احتمال ابتلا به دیابت بارداری کاهش یافته و درصد ابتلا به فشار خون برای آنها کاهش چشمگیری خواهد یافت.

به یاد داشته باشید که با انجام تمرینات ورزشی گردش خون در بدن سرعت پیدا کرده و خونرسانی به جنین با سهولت بیشتر انجام میشود و این مسئله باعث میشود تا بانوان وضعیت جسمانی بهتری داشته و جنین از هرگونه آسیب محفوظ خواهد ماند.

ورزش‌ های مناسب بارداری

ورزش‌ های مناسب بارداری
ورزش‌ های مناسب بارداری

حال که با فواید انجام ورزش در دوره بارداری آشنا شده‌ اید بهتر است که تمرینات مخصوص این دوره مهم را شناخته و با اصول درست اقدام به انجام ورزش و تمرینات کاربردی نمایید.

فعالیت هایی همچون پیاده‌ روی برای تمامی بانوان باردار مناسب است زیرا به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کرده و هیچگونه فشاری به مادر و جنین وارد نمی‌ کند.

دیگر تمرینات ورزشی مانند شنا و همچنین دوچرخه سواری با دستگاه‌ های ثابت برای بانوان باردار مناسب است.

به یاد داشته باشید که در طی بارداری می‌ توانید با احتیاط کامل تمرینات کگل را انجام داده و با تقویت عضلات کف لگن بارداری بهتر و زایمان کم خطری را تجربه خواهید کرد.

اگر شرایط جسمانی شما به گونه‌ ای است که نمی‌ توانید ورزش‌ های گفته شده را انجام دهید می‌ توانید به راحتی یوگا حاملگی را در پیش گرفته و با انعطاف و کشش بیشتر بدن شرایط جسمانی به حالت متعادل خواهد رسید و هرگز در این دوره حساس آسیب‌ ها و محدودیت‌ های جسمانی را متحمل نخواهید شد.

استراحت و خواب در دوران بارداری

اغلب بانوان از خواب آلودگی و کسلی دوران بارداری شاکی هستند، اما مهم است بدانید که این حالات کاملاً طبیعی است و در پی رشد جنین و تغییرات هورمونی در بدن مادر این مسئله رخ می‌ دهد.

اما بهتر است نسبت به نیاز بدن برای خواب بیشتر مقاومت نکرده و زمان کافی را به خواب و استراحت اختصاص دهید.

اگر بانوان در طی دوره بارداری خواب آرام و با کیفیت داشته باشند از مشکلات همچون استرس دور مانده و تنظیم هورمون‌ ها اتفاق می‌ افتد.

به مرور زمان شاهد تنظیم فشار خون بوده و خلق و خوی افراد اصلاح میشود و برای کنترل وزن نیز مناسب است.

با این حال توصیه میشود که بانوان در طی شب حداقل ۸ ساعت خواب کافی و پیوسته داشته باشند و در طی روز با دو ساعت استراحت بیشتر شرایط جسمانی و روحی مساعدتری خواهند داشت.

وضعیت مناسب خواب در دوران بارداری عبارت است از:

وضعیت مناسب خواب در دوران بارداری عبارت است از:
وضعیت مناسب خواب در دوران بارداری عبارت است از:

در طی دوره‌ بارداری و با رشد بیشتر جنین بانوان محدودیت‌ های حرکتی زیادی را تجربه کرده و حتی در هنگام خواب نمی‌ توانند به راحتی تحرک داشته باشند، همچنین مهم است که در طی بارداری بانوان در پوزیشن و حالت مناسب بخوابند تا مبادا فشاری به جنین، جفت و دیگر اعضای حساس وارد شود.

بهترین پوزیشن برای خوابیدن در دوره بارداری قرار گرفتن به پهلوی چپ است.

البته می‌ توانید در طی خواب به آهستگی جابجا شده و بر روی پهلوی راست بخوابید، مهم است که بانوان زانوهای خود را کمی خم کرده و یک بالشتک کوچک را در بین پا قرار دهند، این کار باعث میشود تا لگن و پا در یک راستا قرار گرفته و هرگز فشاری به لگن و نهایتاً به رحم و جنین وارد نمیشود.

بهتر است که برای خوابیدن در دوره بارداری چندین بالشتک کوچک و بزرگ را در اطراف خود داشته باشید توصیه میشود سر را بالاتر از تنه قرار داده و در قسمت شانه‌ ها از بالشتک‌ های نرم استفاده کنید تا هنگام خواب با احساس راحتی بیشتر بتوانید خوابی عمیق و با کیفیت را تجربه کنید.

به یاد داشته باشید که در دوره بارداری به هیچ عنوان نباید بر روی شکم خوابیده یا برای مدت طولانی به پشت قرار بگیرید زیرا فشار زیادی به جنین وارد شده و ممکن است در روند خونرسانی به جفت و جنین اختلال ایجاد شود.

ماساژ در دوران بارداری

بهتر است که در دوره بارداری فعالیت‌ های خاصی همچون ماساژ درمانی را انجام دهید، با انجام ماساژ درد و فشار وارده به ناحیه لگن و کمر تسکین پیدا کرده و به مرور زمان خواب افراد کیفیت بیشتری خواهد یافت و همچنین با رفع گرفتگی‌ های عضلانی و برطرف کردن استرس بانوان دوران شیرین‌ تری را سپری می‌ کنند.

اگر بخواهیم در مورد محدودیت‌ های ماساژ صحبت کنیم باید بدانید که اگر بانوان به طور دائمی با استفراغ و تهوع مواجه هستند نباید ماساژ دریافت کنند و همچنین اگر پزشک احتمال سقط جنین داده و یا فرد در معرض زایمان زودرس قرار دارد انجام ماساژ برای آنها مناسب نخواهد بود.

متخصصان و پزشکانی که در زمینه زنان فعالیت دارند دریافت ماساژ را برای سه ماهه اول بارداری مناسب نمی‌ دانند و به مرور زمان با افزایش رشد جنین و فشارهای وارد بر بدن بانوان می‌ توانند از ماساژ استفاده کنند.

به یاد داشته باشید که متخصصان باید انجام ماساژ را برای بانوان بلامانع اعلام کنند و حتماً در اینباره با پزشک خود صحبت کنید.

ماساژ در دوره بارداری در شرایط خاصی انجام می‌ شود مهم است که بانوان به هیچ عنوان به پشت یا بر روی شکم قرار نگیرند و ماساژ را باید در حالت نشسته و یا خوابیده به سمت پهلو انجام دهند، در طی دوره ماساژ بانوان نباید به هیچ عنوان از انواع روغن‌ های معطر استفاده کنند.

بهتر است که بعد از ماساژ کمی استراحت کرده و فوری محل ترک نکنید، با این حال مهم است بدانید که انجام ماساژ و هرگونه تمرینات ورزشی در دوره بارداری نیاز به تایید پزشک دارد و در اینباره حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

انجام فعالیت ‌های سازنده مناسب با وضعیت روحی و جسمی

انجام فعالیت ‌های سازنده مناسب با وضعیت روحی و جسمی
انجام فعالیت ‌های سازنده مناسب با وضعیت روحی و جسمی

همانطور که گفته شد وضعیت جسمانی و روحی بانوان در دوره بارداری با دیگر مواقع کمی متفاوت است و این افراد به دلیل تغییراتی که در بدن اتفاق می‌ افتد بیش از هر زمان دیگری در معرض آسیب‌ های روحی یا افسردگی قرار می‌ گیرند.

در طی دوره بارداری مهم است که بانوان با تعاملات دوستانه و قرار گرفتن در محیط‌ های با نشاط به سلامت روحی و جسمانی خود کمک کنند.

بهتر است که با دوستان و اعضای خانواده بیش از قبل معاشرت کرده و فعالیت‌ های حرفه‌ ای و شغلی خود را مانند سابق انجام دهند.

اگر بانوان در طی دوره بارداری محدود شوند به مرور زمان حس ناکافی بودن و نارضایتی بر آنها غلبه کرده و با پدیدار شدن آسیب‌ های روحی و جسمی مواجه خواهند شد.

در طی دوره بارداری بانوان می‌ توانند با مراقبت بیشتر سایر فعالیت‌ های مورد علاقه خود را انجام داده و این دوره را با سلامت و نشاط بیشتر سپری خواهند کرد.

انجام فعالیت‌های هنری مورد علاقه نیز از جمله مواردی است که به کاهش استرس و افسردگی و ارتقاء وضعیت روحی خانم‌های باردار کمک می‌کند. این افراد، بسته به تمایل و شرایط روحی و جسمی خود می‌توانند به نواختن آلات موسیقی، نقاشی، طراحی و بسیاری موارد دیگر بپردازند.

انجام فعالیت‌ های هنری مورد علاقه و مناسب با وضعیت روحی و جسمی

انجام فعالیت‌ های هنری مورد علاقه و مناسب با وضعیت روحی و جسمی
انجام فعالیت‌ های هنری مورد علاقه و مناسب با وضعیت روحی و جسمی

بسیاری از بانوان پس از انجام فعالیت‌ های هنری مورد علاقه خود در دوره بارداری نظراتشان را در این خصوص اعلام کرده و معتقدند که به نشاط بیشتر و حال بهتر آنها کمک شایانی می‌ کند.

بانوان باردار می‌ توانند پس از داشتن استراحت کافی از سایر فعالیت‌ های مناسب مانند نواختن آلات موسیقی، نقاشی و یا طراحی استفاده کنند این نوع فعالیت ها باعث میشود تا استرس فرد به حداقل رسیده و افسردگی‌ های احتمالی نیز رفع خواهد شد.

به یاد داشته باشید که دوره بارداری نباید برای بانوان به طور قطعی محدودیت آور باشد و البته می‌ توان تحت نظر پزشک و با تایید متخصصان و با مراقبت بیشتر فعالیت‌ های مورد علاقه خود را انجام داد.

رنگ کردن مو در بارداری

از زمان‌ های گذشته تاکنون در مورد رنگ کردن مو در دوره بارداری نظرات متفاوتی ارائه می‌ شد و برخی معتقد بودند که رنگ کردن مو می‌ تواند سلامت جنین را به خطر بیندازد.

اما تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که مواد شیمیایی که برای رنگ کردن مو استفاده میشود سمی یا خطرناک نیست و حتی در صورت استفاده از این مواد هرگز اثرات منفی بر سلامت جنین و روند رشد آن ایجاد نمی‌ کند.

به یاد داشته باشید که رنگ کردن مو در دوره بارداری هرگز به جنین صدمه نخواهد زد و تنها رنگ مو برای مدت محدودی با پوست افراد در تماس است و جذب مواد آنقدر بالا نخواهد بود که موجب صدمه به جنین شود.

بانوان باردار می‌ توانند در انتهای دوره بارداری بدون نگرانی از انواع رنگ مو استفاده کرده و اطمینان داشته باشید که هرگز خطری برای جنین نخواهد داشت.

اگر بخواهیم نکاتی را در این باره به شما یادآور شویم بهتر است که در سه ماهه اول بارداری به دلیل حساسیت بیشتر در روند رشد جنین از رنگ مو استفاده نکنید.

همچنین اگر در ماه‌ های بالاتر بارداری نیاز است که از رنگ مو استفاده کنید در محیطی قرار بگیرید که دارای جریان هوا بوده تا با استشمام بوی تند رنگ مو مشکلات مختلف را تجربه نکنید.

بهتر است که از رنگ مو برای مدت کوتاهی استفاده کرده و از قرار دادن آن برای مدت طولانی بر روی مو اجتناب کنید.

سوالات متداول در باره بارداری

سوالات متداول در باره بارداری
سوالات متداول در باره بارداری

سن مناسب برای بارداری

بسیاری از بانوان با این دغدغه مواجه هستند که سن مناسب برای بارداری چه محدوده‌ ای است.

تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که سلامت و عملکرد تخمدان‌ ها در بین سن ۲۵ سالگی تا ۳۵ سالگی بسیار زیاد است و این دوره محدوده ایمن برای بارداری بی‌ خطر خواهد بود.

در نظر داشته باشید که بارداری بعد از سن ۳۵ سالگی نیاز به مراقبت‌ های بیشتر داشته و احتمال بروز نقص های مادرزادی نیز افزایش می یابد، با این حال بهتر است که قبل از ۳۵ سالگی برای بارداری اقدام نمایید.

آیا مسمومیت بارداری خطرناک است؟

یکی از آسیب‌ های خطرناک و پرعارضه در دوره بارداری مسمومیتی است که بانوان بنا به دلایل مختلف تجربه می‌ کنند.

این عارضه می‌ تواند احتمال زایمان زودرس و جدا شدن جفت از دیواره رحم را افزایش دهد و ممکن است سلامت جنین را به طور جدی به خطر بیندازد.

بانوان باردار باید نسبت به چنین عوارضی هوشیار بوده و به محض مشاهده علائم خاص همچون سرگیجه، تهوع و استفراغ بی‌ دلیل به پزشک مراجعه نمایند.

نکات مهم در دوران بارداری

رعایت نکات مهم در دوره بارداری باعث میشود تا این دوره حساس را به سلامت سپری کرده و هرگز مشکلاتی برای مادر و جنین به وجود نخواهد آمد.

از مهمترین نکات مهم در دوره بارداری باید به برنامه‌ ریزی برای قطع روش‌ های جلوگیری اشاره کرد.

مهم است که در این دوره مکمل‌ ها و داروهای مصرفی را در زمان مناسب استفاده کرده تا اثرگذاری مطلوبی بر سلامت مادر و جنین داشته باشد.

در این دوره حساس مهم است که بانوان واکسیناسیون‌ الزامی را انجام داده و با ایمن سازی بدن از بیماری‌ های خطرناک و آسیب رسان به جنین محفوظ می‌ مانند.

اما مهم است که در دوره بارداری غربالگری‌ ها به طور دقیق انجام شود و در برابر هرگونه بیماری‌ های عفونی از سلامت خود مراقبت کنید.

پزشک محدوده وزنی ایمنی را به بانوان اعلام کرده و اگر متوجه میشوید که وزنتان هر لحظه رو به افزایش است راه‌ های کاربردی برای پیشگیری از این روال را به سرعت انجام دهید.

در دوره حاملگی نسبت به بیماری‌ ها و مشکلاتی که سلامت فرد را تهدید می‌ کند هوشیار باشید.

متخصصان هشدارهای لازمه را در مورد دیابت و فشار خون به افراد اعلام کرده و معتقدند که اگر فرد با بیماری‌ های تیروئیدی مواجه شود باید اقدامات لازم را برای کنترل و بررسی عملکرد این غده مهم انجام دهند.

برخی از انواع بیماری‌ های ژنتیکی و حتی اختلالات روانی و اختلالات تشنجی باید پیش از دوره بارداری بررسی و درمان شوند، اما در طی دوره بارداری نیز پزشک این موارد را بررسی کرده تا مبادا چنین خطراتی در دوره بارداری برای فرد به وجود آید.

در دوران حاملگی چه باید کرد؟

از مهمترین اقداماتی که باید در دوره بارداری انجام شود باید به کنترل بیماری‌ های مزمن اشاره کرد.

مهم است که بیماری‌ های گفته شده در مطالب قبلی را به طور دقیق بررسی و کنترل کرده تا مبادا در دوره بارداری این آسیب‌ ها مجدداً با شدت بیشتر نمایان شوند.

در دوره بارداری باید محدوده وزنی افراد به طور دقیق ارزیابی شود.

به یاد داشته باشید که انجام تمامی آزمایشات برای بررسی دیابت و تیروئید در این دوره انجام شده و اگر کم خونی و یا تیتر آنتی بادی وجود داشته باشد پزشک با عملکرد دقیق و به موقع مشکلات پیش آمده را رفع خواهد کرد.

از دیگر آزمایشاتی که باید در دوره بارداری انجام شود باید به آنتی ژن هپاتیت اشاره کرد.

به یاد داشته باشید که رعایت بهداشت فردی مسئله مهمی است که در دوره بارداری به آن اهمیت ویژه‌ ای داده میشود.

بانوان باید از سلامت خود مراقبت کرده تا با مشکلاتی همچون آنفولانزا یا دیگر بیماری‌ های عفونی مواجه نشوند.

بهتر است که برای بررسی بهداشت و سلامت دندان‌ ها در دوره‌ های قبل از بارداری اقدام کرده و حتی اگر حین بارداری با مشکل مواجه میشوید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

از دیگر نکاتی که باید در دوره حاملگی به آن توجه شود عدم مصرف دخانیات است،.

همچنین مهم است که با مصرف اسید فولیک از ایجاد نقص در لوله‌ های عصبی نوزاد جلوگیری کرده و حتماً مکمل‌ های خود را به درستی و در زمان بندی مشخص مصرف کنید.

نکاتی که در دوران بارداری باید رعایت شود؟

در دوره بارداری بانوان موظفند که بیش از دیگران به سلامت خود اهمیت دهند.

شاید اطرافیان ندانند که در این دوره حساس چگونه می‌توانند از سلامت مادر و جنین مراقبت کنند اما بانوان با مشورت پزشک می‌دانند که چطور باید این دوره حساس را به سلامت پشت سر بگذارند.

در دوره بارداری روزانه حداقل ۳۰ دقیقه پیاده‌روی کنید و تکنیک‌های تنفسی را اجرا نمایید، همچنین وزن‌ گیری بدن مادر باید در حد نرمال انجام شود و نباید با پرخوری بیشتر و مصرف غذاهای نامناسب شرایط را برای افزایش وزن مهیا کنید.

به یاد داشته باشید که چاقی در بارداری مشکلاتی همچون فشار خون را به همراه داشته و منجر به نقص در روند رشد جنین خواهد شد و احتمال مرده‌ زایی و سقط بی ‌دلیل را افزایش می‌ دهد.

در دوره بارداری ضمن داشتن تحرک کافی حتماً از مواد غذایی ارزشمند استفاده کنید و به صورت ماهانه برای بررسی سلامت جنین به پزشک مراجعه نمایید.

همچنین با انجام آزمایشات ضروری متخصصان فاکتورهای مهم را بررسی کرده و اگر کمبودی وجود داشته باشد بانوان را از مشکل آگاه می‌سازند و با مصرف داروهای مناسب نقص و ضعف پیش آمده برطرف خواهد شد.

قبل از حاملگی را باید رعایت کند؟

قبل از حاملگی را باید رعایت کند؟
قبل از حاملگی را باید رعایت کند؟

قبل از حاملگی متخصصان نکات کلیدی را به بانوان ارائه داده و با رعایت آنها می‌توانید یک بارداری کم خطر و موفق را آغاز کنید.

مصرف برخی از انواع داروها با آغاز دوره بارداری ممنوع اعلام میشود، مهم است بدانید که اگر بانوان با آسم شدید مواجه باشند از داروهای خاصی در دوره بارداری استفاده خواهند کرد.

همچنین بانوان موظفند که مشکلاتی مانند دیابت و فشار خون را بررسی کرده و کنترل نمایند و در صورت نیاز با مصرف دارو آسیب ‌های احتمالی در دوره بارداری را کاهش دهند.

در دوره بارداری احتمال تشنج برای بانوان وجود دارد به همین دلیل است که با مصرف اسید فولیک می ‌توانند به سلامت خود کمک کرده و هرگز چنین اختلالات و آسیب‌ هایی را تجربه نخواهند کرد.

قبل از انجام بارداری بهتر است که بانوان با انجام آزمایش‌ ها، چکاپ‌ ها و حتی تصویربرداری وضعیت و عملکرد بدن را بررسی کنند.

ابتدا سلامت رحم ارزیابی شده و بانوان مشکلاتی مانند کم خونی را نیز بررسی خواهند کرد.

همچنین عملکرد غدد لنفاوی و غده تیروئید و همچنین قلب و ریه نیز مورد ارزیابی قرار گرفته و اگر مشکل یا محدودیتی در این اعضا وجود داشته باشد پیش از بارداری کنترل و درمان خواهد شد.

همچنین به واسطه تصویربرداری، ناهنجاری‌ های اسکلتی در لگن بررسی شده و بانوان با اطمینان بیشتری نسبت به سلامت خود می ‌توانند بارداری را آغاز کنند.

به یاد داشته باشید که مراقبت‌ های قبل از بارداری بسیار مهم است، با رعایت نکات کلیدی می ‌توانید این دوره حساس را به سلامت سپری کرده و در طی بارداری هرگز با تنش ‌ها و استرس‌ های پی در پی مواجه نخواهید شد.

مشکلات شایع بارداری

از مشکلات شایع در بارداری باید به کم خونی اشاره کرد، بانوان باردار با کاهش هموگلوبین مواجه شده و نیاز است که در این دوره حساس از انواع مکمل ‌هایی مانند آهن استفاده نمایند.

مشکل دیگری که در طی بارداری اتفاق می ‌افتد یبوست است، از آنجایی که میزان هورمون‌ ها در بدن متغیر میشود ممکن است روند حرکت روده‌ ها به کندی طی شده و این مسئله با یبوست همراه خواهد بود.

بانوان باید در دوره بارداری مقادیر مصرف آب و انواع سبزیجات را افزایش داده و با پیاده روی به عملکرد بهتر سیستم گوارشی کمک خواهند کرد.

پیکا مشکل دیگری است که برخی از بانوان به آن مبتلا میشوند، این حالت زمانی رخ می‌ دهد که بانوان تمایل به مصرف خوراکی‌ های بی ‌ارزش داشته که اغلب ماده غذایی نیستند، این عارضه در پی کمبود آهن، زینک، کلسیم و پتاسیم اتفاق می ‌افتد و نیاز است که با مصرف مکمل این عارضه نیز رفع شود.

با افزایش سن بارداری و بزرگتر شدن جنین مشکلاتی مانند سوزش سر دل اتفاق می ‌افتد بانوان می ‌توانند با استفاده از داروهای مناسب و همچنین کمتر کردن مصرف نوشیدنی ‌های گازدار و کافئین و همچنین حذف غذاهای پرچرب و تند به بهبود این آسیب کمک کنند.

یکی از مشکلاتی که اغلب بانوان در سه ماهه اول بارداری تجربه می‌ کنند تهوع است.

این عارضه به مرور زمان برطرف میشود اما در این سه ماهه می ‌توانید با راهکارهای ساده از شدت گرفتن آن جلوگیری نمایید.

متخصصان معتقدند که مصرف غذای سرد در این دوره بهتر است و با قرار گرفتن در محیط‌ های آرام و به دور از تنش به رفع و کنترل این آسیب کمک خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *