لکه بینی در بارداری

مهمترین دلایل لکه بینی در سه ماه اول بارداری

بسیاری از بانوان با آغاز دوره بارداری با این دغدغه مواجه هستند که چطور می‌ توانند این ۹ ماهه حساس را به سلامت سپری کنند تا مبادا آسیبی برای سلامت آنها یا اختلالی در رشد جنین به وجود آید.

لکه بینی یکی از مسائلی است که در این دوره حساس باعث نگرانی بانوان میشود، اما متخصصان لکه بینی را در هر دوره نشانه‌ ای از یک عارضه دانسته و یا آن را جزء مراحل طبیعی بارداری می‌ دانند.

لکه بینی در هفته‌ های اولیه بارداری کاملاً طبیعی است و نشانه لانه گزینی جنین می‌ باشد، تخمک بارور شده سه روز در لوله‌ های فالوپ باقی مانده و نهایتاً به قسمت داخلی رحم خواهد رسید و به دیواره آن متصل میشود.

به طور کلی لانه گزینی جنین حدوداً ۶ تا ۱۲ روز بعد از تخمک گذاری اتفاق می‌ افتد و ممکن است این فرایند با لکه بینی برای بانوان همراه باشد، البته در کنار دیدن لکه‌ های قهوه‌ ای رنگ ممکن است حساس شدن سینه‌ ها یا گرفتگی عضلات شکمی را تجربه نمایند.

علت دیگر لکه بینی در بارداری حاملگی خارج از رحم است، اگر تخمک بارور شده و در همان محدوده لانه گزینی کند قطعاً در کنار لکه بینی درد بسیار زیادی را در ناحیه شکم تجربه خواهید کرد و این مسئله تا حد زیادی سلامت مادر را به خطر انداخته و سبب مرگ جنین میشود.

رابطه جنسی علت دیگر لکه بینی در سه ماهه اول بارداری است، از آنجایی که در بارداری خون بیشتری به قسمت رحم انتقال داده میشود ممکن است هنگام انجام رابطه جنسی فشار وارد بر دهانه رحم سبب تحریک این مویرگ‌ ها شود و لکه بینی اتفاق می‌ افتد، به خاطر داشته باشید که لکه بینی مربوط به رابطه جنسی نهایتاً برای چند ساعت ادامه پیدا کرده و پس از آن بهبود می‌ یابد.

اگر بنا به دلایل مختلف متخصصان برای بررسی وضعیت مادر و رحم معاینات فیزیکی را انجام دهند ممکن است لکه بینی نیز اتفاق افتاده و نهایتاً ۲۴ ساعت بعد از معاینه این مسئله رفع میشود.

بیماری‌ های رحمی از دیگر دلایل مهم لکه بینی در سه ماهه اول بارداری هستند، اما سقط جنین آسیب دیگری است که ممکن است برای بانوان با لکه بینی همراه باشد، سقط جنین علاوه بر گرفتگی‌ ها و دردهای شکمی اغلب لکه بینی شدید و گاهاً خونریزی را در پی دارد.

یکی از آسیب‌ های رحمی شایع در بین بانوان جوان پولیپ رحمی می‌ باشد اگر بدون اطلاع از پولیپ بارداری اتفاق بیفتد احتمال لکه بینی و خونریزی در دوره بارداری وجود دارد.

اما تاکید متخصصان بر چکاپ‌ های قبل از بارداری به همین دلیل است و بهتر است که در شرایط کاملاً مساعد و در سلامت کامل برای بارداری اقدام کنید تا مبادا با وجود لکه بینی یا خونریزی سلامت مادر و جنین به خطر بیفتد.

مهمترین علل لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری

مهمترین علل لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری
مهمترین علل لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری

لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری نشانه‌ ای خطرناک و نوعی هشدار برای بانوان است و باید این مسئله را به پزشک اطلاع داده و به هیچ عنوان درمان‌ های خودسرانه را در پیش نگیرید.

احتمال لکه بینی در سه ماهه دوم و سوم بارداری کمتر است و زمانی که لکه بینی اتفاق می‌ افتد باید با هوشیاری و دقت بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد، اغلب متخصصان معتقدند که وجود جفت سرراهی عاملی برای لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری است زیرا قرار گرفتن جفت در دهانه رحم و بزرگ تر شدن جنین باعث ایجاد فشار به مویرگ‌ های موجود در این محدوده میشود، چنین وضعیتی احتمال لکه بینی را برای بانوان باردار افزایش می‌ دهد.

علت دیگر و البته خطرناک لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری جدا شدن زود هنگام جفت از دیواره رحم است، جدا شدن جفت تنها در زمان زایمان اتفاق می‌ افتد و زمانی که این عارضه در سه ماهه دوم بارداری و یا در زمان نامناسب رخ می دهد می‌ تواند باعث از بین رفتن جنین شده و سلامت مادر را به خطر می‌ اندازد.

مهمترین علائم جدا شدن زودرس جفت دردهای شکمی شدید برای بانوان و افزایش ضربان قلب جنین است، همچنین در چنین موقعیتی علاوه بر لکه بینی‌ های شدید انقباضات رحمی افزایش پیدا کرده و هر لحظه شدت لکه بینی و خونریزی بیشتر میشود.

زایمان زودرس از دیگر دلایل خونریزی در سه ماهه دوم و سوم بارداری است، البته این عارضه علاوه بر لکه بینی علائم دیگری دارد که مهمترین آنها را برایتان خواهیم گفت، اگر متوجه علائمی همچون فشار شدید در لگن و تورم دست‌ ها و صورت میشوید احتمال بروز زایمان زودرس وجود دارد.

همچنین اگر انقباضات رحمی بیش از ۵ ساعت ادامه پیدا می‌ کند و تخلیه ادرار با درد همراه باشد و حالت استفراغ و تهوع نیز به وجود آید از نشانه‌ های زایمان زودرس است.

تمامی بانوانی که با حاملگی‌ های چند قلو مواجه هستند و دچار ضعف سیرویکس یا کوتاهی گردن رحم می‌ باشند ممکن است در چنین موقعیتی قرار بگیرند، به خاطر داشته باشید که عفونت‌ های رحمی، اعتیاد، افزایش وزن و کمبود شدید وزن می‌ توانند عاملی برای لکه بینی در سه ماهه دوم و سوم بارداری باشند.

خوراکی ‌های مفید و مضر برای خونریزی در بارداری

خوراکی ‌های مفید و مضر برای خونریزی در بارداری
خوراکی ‌های مفید و مضر برای خونریزی در بارداری

در دوره بارداری هرگونه فعالیت و یا رژیم غذایی مادر تاثیر مستقیمی بر سلامت جنین و روند بارداری دارد، تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که مصرف برخی از مواد غذایی در دوره بارداری می‌ توانند عاملی برای لکه بینی باشند، مهم است که بانوان باردار از خوردن بادام تلخ، بهار نارنج و سیر اجتناب کرده و به هیچ عنوان نباید زعفران، زرشک و انواع گیاهان دارویی را در مقادیر زیاد مصرف کنند.

مصرف برخی از انواع گیاه دارویی همچون آویشن، شبدر، پونه، زنیان، شیرین بیان و ختمی برای بانوان باردار نامناسب است و می‌ تواند عاملی برای تشدید لکه بینی باشد.

اما با وجود لکه بینی در دوره بارداری بانوان باید برای بازگشت قوای جسمانی و حتی خون از دست رفته خوراکی‌ های حاوی آهن را مصرف کنند، برگ زردآلو، انواع شیره، تخم شربتی و انواع میوه‌ ها مانند سیب، گلابی، انار و به می‌ تواند برای بانوان باردار مناسب باشد.

اگر با لکه بینی دوره بارداری مواجه هستید بهتر است برای جذب آهن انواع مواد خوراکی مرتباً از ویتامین C هم استفاده کنید، می‌ توانید ویتامین C را از انواع گیاهان همچون اسفناج و تنقلات سالم مانند کشمش و مویز دریافت کنید، همچنین مصرف آب مرکبات را نباید فراموش کرد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

لکه بینی در بارداری فرایندی کاملاً غیرطبیعی است ک به محض مشاهده لکه‌ های مداوم و پی در پی باید مسئله را با پزشک خود در میان گذاشته تا با بررسی‌ های دقیق‌ تر از تشدید آسیب و به خطر افتادن سلامت جنین جلوگیری نمایند.

اما زمانی که لکه بینی در بارداری بیش از یک هفته ادامه پیدا می‌ کند مهم است که به پزشک اطلاع دهید به خاطر داشته باشید که در صورت لکه بینی بعد از رابطه جنسی می‌ توانید با محدودتر کردن روابط از لکه بینی جلوگیری کنید، اما مهم که حتماً به پزشک مراجعه کرده و علت این عارضه را مطلع شوید.

اما اگر با لکه بینی دوران لانه گزینی مواجه هستید مهم است بدانید که این مسئله نهایتاً برای چند ساعت ادامه پیدا می‌ کند و اگر این لکه بینی بیش از سه روز ادامه داشت باید به پزشک مراجعه نمایید.

در صورت داشتن لکه بینی یا خونریزی با بوی بد و خارش فراوان مسئله قطعاً خطرناک است زیرا این نوع خونریزی به هیچ عنوان طبیعی نبوده و مهم است که پیش از شدت گرفتن آسیب‌ ها برای درمان و کنترل آن اقدام نمایید.

همچنین اگر در کنار لکه بینی‌ های دوره بارداری تب و لرز شدید را تجربه می‌ کنید احتمال بروز عفونت در بدن نیز وجود دارد، از طرفی در کنار لکه بینی حالت تهوع و حساس شدن سینه‌ ها نشانه‌ های خطرناکی هستند که به هیچ عنوان طبیعی نبوده و نیاز به بررسی‌ های دقیق‌ تر دارد.