عمل سرکلاژ

عمل سرکلاژ چیست؟

عملکرد رحم در آغاز دوره بارداری به گونه‌ ای است که بعد از تشکیل نطفه دهانه رحم به طور کامل بسته شده و تا هنگام زایمان باز نمیشود، اما شرایط جسمانی برخی از بانوان به گونه‌ ای است که حتی در دوران بارداری ممکن است با اختلالات نارسایی دهانه رحم مواجه شده و این مسئله باعث میشود که دهانه رحم دیرتر از موقع مناسب بسته شود، در چنین شرایطی احتمال سقط جنین وجود دارد و متخصصان برای پیشگیری از چنین آسیبی عمل سرکلاژ را مناسب می‌ دانند.

گاهی اوقات وضعیت رحم به گونه‌ ای است که با افزایش وزن جنین و جفت ممکن است توانایی نگه داشتن وزن وارده را نداشته باشد، از ۵۰ سال پیش تاکنون عمل سرکلاژ روشی موثر برای تمامی بانوانی است که دوره بارداری پرخطر را طی می‌ کنند و تا حدود ۹۵ درصد نتیجه مثبت را به همراه داشته است.

اگر بخواهیم کمی جزئی‌ تر در مورد عمل سرکلاژ صحبت کنیم باید بدانید که این فرایند به سه روش انجام میشود، روش اول را سرکلاژ مک دونالد می‌ گویند، این روش رایج‌ ترین نوع دوختی است که بر دهانه رحم اعمال میشود و معمولاً متخصصان قبل از هفته ۱۵ بارداری عمل سرکلاژ را انجام می‌ دهند، در این روش بخیه در قسمت بیرونی رحم اعمال می‌ گردد و تا هفته ۳۷ بارداری این بخیه باز نخواهد شد.

اما روش دیگر برای سرکلاژ دهانه رحم روش شیرودکار است، در این روش متخصصان فرایند را کمی سخت‌ تر از روش مک‌ دونالد می‌ دانند اما معتقدند که در این روش بخیه باید به قسمت داخلی رحم اعمال شود و عموماً پیچیدگی بیشتری نسبت به دیگر روش‌ ها دارد.

سرکلاژ شکمی فرایندی دیگر برای دوخت دهانه رحم است، در این روش متخصصان قسمت بالایی سیرویکس را بخیه زده و این شرایط تا پایان دوره بارداری ادامه دارد، معمولا سرکلاژ شکمی زمانی انجام میشود که دیگر روش‌ ها قابل اجرا نبوده و یا با انجام آنها نتیجه‌ ای که باید حاصل نشده است، در این صورت متخصصان سرکلاژ شکمی را انجام داده تا بتوانند هر چه سریع‌ تر و دقیق‌ تر از سلامت مادر و وضعیت جنین محافظت کنند.

همواره این مسئله را به یاد داشته باشید که عمل سرکلاژ برای تمام بانوانی که سابقه زایمان زودرس داشته‌ اند و یا در ابتدای بارداری و در سه ماهه اول سقط جنین را تجربه نموده‌ اند روشی مناسب و کاربردی به شمار می‌ آید.

همچنین اگر متخصصان ضمن انجام معاینات ماهانه متوجه شوند که در هفته ۲۰ تا ۲۴ بارداری طول دهانه رحم کوتاه هست و ممکن است به صورت ناگهانی شل شده و یا باز شود عمل سرکلاژ را انجام داده تا از خطرات احتمالی پیشگیری نمایند.

متخصصان برای تمامی بانوانی که سابقه ابتلا به بیماری‌ های التهابی یا عفونت را داشته‌ اند عمل سر کلاژ را مناسب دانسته و اغلب افراد بعد از عمل آی وی اف برای داشتن یک بارداری کم خطر سرکلاژ را انجام خواهند داد.

همچنین به یاد داشته باشید که برخی از آسیب‌ های مادرزادی مانند رحم دو شاخ می‌ تواند احتمال سقط جنین را افزایش دهد، این بانوان نیز کاندیدای مناسبی برای سرکلاژ هستند.

فواید انجام سرکلاژ

فواید انجام سرکلاژ
فواید انجام سرکلاژ

با آغاز دوره بارداری تمامی متخصصان سعی دارند با چکاپ‌ های ماهانه از سلامت و وضعیت مادر و جنین مطلع شوند، اگر پزشک تشخیص دهد که رحم وضعیت مناسبی ندارد و اختلالات مربوط به دهانه رحم است عمل سرکلاژ را انجام داده تا از عوارض احتمالی همچون سقط جنین جلوگیری نمایند.

تمامی متخصصانی که در زمینه زنان و زایمان فعالیت دارند از مهمترین فواید عمل سرکلاژ به پیشگیری از سقط جنین اشاره می‌ کنند، همچنین باید بدانید که زایمان زودرس مسئله‌ ای است که ممکن است اکثر بانوان بنا به دلایل مختلف با آن مواجه شوند به همین دلیل متخصصان برای پیشگیری از این اختلال خطرناک عمل سرکلاژ را مناسب و کاربردی می‌ دانند.

از طرف دیگر با انجام عمل سرکلاژ پزشک می‌ تواند حتی با وجود شرایط خاص مادر به تولد نوزادان سالم کمک کرده و با این عمل می‌ توانند دوره نگهداری جنین را در رحم مادر به اندازه کافی و طبیعی طولانی کنند.

با تمام این تفاسیر می‌ توان گفت که عمل سرکلاژ برای بانوانی که با شرایط خاص مواجه هستند یک روش درمانی ایمن و کاربردی به شمار می‌ آید و متخصصان این عمل را برای بانوانی که با مشکلاتی همچون سقط احتمالی جنین مواجه هستند مهم و کاربردی دانسته و انجام آن را در شرایط کاملاً مساعد و ایمن الزامی می دانند.

آیا سرکلاژ عوارض دارد؟

قطعاً انجام هرگونه روش درمانی و محافظتی در دوره بارداری ممکن است عوارض کوچک و بزرگ را برای بانوان به همراه داشته باشد، با این حال انجام عمل سرکلاژ هم از این مسئله مستثنا نبوده و اگر در شرایط ایمن و توسط متخصصان با تجربه انجام نشود ممکن است عوارض خطرناکی را در پی داشته باشد.

گاهی اوقات بانوان بعد از انجام عمل سرکلاژ با خونریزی‌ های طولانی مدت مواجه میشوند، این خونریزی نهایتاً برای چند روز کاملاً طبیعی است اما اگر آسیب دیدگی به بافت‌ های مجاور وارد شود احتمال خونریزی برای مدت طولانی وجود دارد و در این شرایط کم خون شدن بدن مادر خطرناک خواهد بود.

از دیگر عوارض عمل سرکلاژ باید به احتمال از دست رفتن جنین یا زایمان زودرس اشاره کرد، از طرفی ممکن است بعد از این عمل افراد با عفونت واژن یا رحم مواجه شده و این مسئله برای آنها دردسرآفرین است زیرا شرایط برای مصرف انواع دارو و آنتی بیوتیک فراهم نیست و شرایط درمان سخت‌ تر از حالت طبیعی سپری خواهد شد.

اما پزشکان آسیب دیدگی مثانه را از دیگر عوارض سرکلاژ می‌ دانند همچنین ممکن است با انجام عمل سرکلاژ افراد پاره شدن کیسه آب را تجربه کرده و احتمال پارگی غشای زودتر از موعد هم وجود دارد.

با این حال به خاطر داشته باشید که بیهوش شدن بعد از انجام عمل سرکلاژ فرایندی طبیعی نبوده و باید در صورت چنین تجربه‌ ای حتماً برای بررسی‌ های دقیق‌ تر در فواصل زمانی کوتاه به پزشک مراجعه کنید.

مهمترین نکات قبل و بعد از انجام سرکلاژ

مهمترین نکات قبل و بعد از انجام سرکلاژ
مهمترین نکات قبل و بعد از انجام سرکلاژ

اگر متخصصان بنا به دلایل مختلف انجام سرکلاژ را برای ادامه بارداری الزامی بدانند مراقبت‌ های اولیه را انجام داده تا بتوانند از سلامت و موقعیت جنین مطلع شوند.

متخصصان با انجام آزمایشات و سونوگرافی متوجه میشوند که آیا شرایط برای سرکلاژ فراهم است یا خیر، همچنین مهم است که قبل از سرکلاژ حتما با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف انواع داروهای مربوط به واژینال و انجام رابطه جنسی قبل از سرکلاژ ممنوع است و باید برای این عمل سلامت ناحیه تناسلی و پاکسازی هرگونه آلودگی و عفونت انجام پذیرد.

بعد از انجام عمل سرکلاژ هرگونه داروی تجویز شده توسط پزشک را باید در زمان بندی مناسب مصرف کنید، مهم است که تا ۷ روز بعد از این عمل حتی برای انجام فعالیت‌ های شخصی از دیگران کمک دریافت کرده و تمامی فعالیت‌ های غیر ضروری را به زمان دیگری موکول کنید.

بعد از عمل سرکلاژ تا ۷ روز برقراری رابطه جنسی ممنوع است و مهم است که به صلاحدید پزشک استراحت مطلق را تا پایان دوره بارداری ادامه دهید.

هرگونه لکه بینی و خونریزی بعد از سرکلاژ طبیعی است اما اگر برای مدت طولانی ادامه پیدا می‌ کند حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

با این حال مراقبت‌ های بعد از سرکلاژ مسئله بسیار مهمی است که در صورت هرگونه کوتاهی در اینباره ممکن است سلامت مادر و  جنین به خطر بیفتد و ممکن است روند بارداری آنگونه که انتظار می‌ رود طی نشود.