درمان فیبروم رحمی

فیبرم رحم چیست؟

یکی از آسیب‌ های شایع مربوط به رحم فیبروم نام دارند که اصطلاحاً با نام علمی میوما از آن یاد میشود.

تعداد زیادی از زنان در سراسر دنیا با فیبروم مواجه میشوند و می‌ تواند سلامت و کارکرد رحم را با اختلال مواجه کند.

فیبروم توده‌ های خوشخیمی هستند که در دیواره‌ های داخلی رحم تکثیر شده و گاهاً در دیواره‌ های خارجی دیده میشود، البته این توده‌ ها همیشه خوش خیم نیستند و در موارد نادر می‌ تواند از نوع بدخیم باشد.

زمانی که فیبروم در بخش‌ های مختلف رحم به ویژه در قسمت‌ های خارجی پدیدار میشود احتمال تاثیرگذاری بر سایر اندام‌ های مجاور از جمله معده، مثانه و دیگر قسمت‌ ها نیز وجود دارد.

کسانی که به فیبروم مبتلا میشوند تا مدت زمان زیادی از این عارضه مطلع نشده و همین مسئله بر وخیم‌ تر شدن اوضاع رحم تاثیر خواهد داشت، فیبروم‌ ها در مراحلی آنقدر بزرگ میشوند که نیاز است با جراحی از رحم خارج شوند البته بزرگ شدن فیبروم با دردهای شکمی همراه است و معمولاً بانوان خونریزی‌ های بسیار شدید و غیر قابل کنترل را در هر قاعدگی تجربه می‌ کنند.

تحقیقات وسیعی که در این زمینه انجام شده است نشان می‌ دهد که حدوداً ۸۰ درصد بانوان تا ۴۰ سالگی فیبروم را تجربه می‌ کنند البته احتمال رشد فیبروم در بخش‌ های مختلف رحم به ویژه در قسمت داخلی وجود دارد اما افرادی که در خانواده سابقه فیبروم داشته‌ اند بیش از دیگران در معرض این عارضه قرار می‌ گیرند.

اما با افزایش سن بانوان و گذر از ۳۰ سالگی احتمال ابتلا به فیبروم نیز بیشتر خواهد شد و اگر بانوان با اضافه وزن و چاقی مواجه باشند در معرض این خطر قرار خواهند گرفت.

عوامل موثر بر ابتلا به فیبروم رحم

عوامل موثر بر ابتلا به فیبروم رحم
عوامل موثر بر ابتلا به فیبروم رحم

بسیاری از افراد تصور می‌ کنند که فیبروم رحم خود به خود اتفاق می‌ افتد اما تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می‌ دهد که عوامل مختلف بر بروز این بیماری تاثیرگذار است و احتمالاً نژاد افراد نیز بی تاثیر نخواهد بود.

به طور کلی بیشتر کسانی که به فیبروم مبتلا میشوند این عارضه را در محدوده سنی ۳۵ تا ۴۰ سال تجربه می‌ کنند اما از عوامل مهم و تاثیرگذار بر بروز فیبروم رحم باید به قاعدگی زودرس اشاره کرد، بانوانی که در سنین پایین قاعدگی را تجربه می‌ کنند احتمال مواجهه با فیبروم را بیش از دیگران خواهد داشت، همچنین مصرف کافئین و الکل عاملی برای تشدید فیبروم است.

ناگفته نماند که در این مورد عوامل ژنتیکی نیز تاثیرگذار است و اگر افراد با چاقی یا فشار خون بالا مواجه باشند ممکن است رشد این توده‌ های مزاحم را تجربه کنند.

اما رژیم غذایی افراد با این نوع بیماری‌ ها ارتباط مستقیم دارد کسانی که به طور مداوم و در حد زیاد از گوشت قرمز استفاده می‌ کنند احتمالاً رشد میوما را تجربه خواهند کرد.

علائم فیبروم رحم را بشناسید؟

فیبروم رحم از آن دسته بیماری‌ های خاموش است و تا زمانی که شدت پیدا نکنند افراد متوجه این اختلال داخلی نخواهند شد، کسانی که به فیبروم مبتلا هستند متوجه خونریزی‌ های غیرطبیعی در دوره قاعدگی خواهند شد.

از نشانه‌ های مهم فیبرم کم خونی است که اغلب بانوان نسبت به آن بی‌ توجه بوده و کم خونی را نشات گرفته از موارد دیگر می‌ دانند و ممکن است ذهن آنها تا مدت زمان طولانی به سمت فیبروم کشیده نشود.

اما متخصصان معتقدند که احساس ضعف و خستگی پیوسته می‌ تواند نشانه‌ ای از بیماری‌ های رحمی به ویژه فیبروم باشد، اما اگر در کنار آن مقاربت دردناک را تجربه می‌ کنید و این درد هنگام رابطه جنسی و حتی پس از آن ادامه پیدا می‌ کند احتمالاً رحم با فیبروم درگیر است.

در موارد شدیدتر اگر میوما عفونی باشد درد، خونریزی و ترشحات غیر طبیعی را از واژن مشاهده خواهید کرد، گاهی اوقات افراد احساس فشار را در ناحیه شکم تجربه کرده و احتمالاً هنگام تخلیه ادرار نیز محدودیت زیادی تجربه می کنند.

اما زمانی که فیبروم بزرگ تر میشود خونریزی‌ های غیرطبیعی در دوران قاعدگی آغاز میشود، البته گرفتگی‌ های عضلانی در ناحیه شکم بیشتر شده و درد را در ناحیه لگن متوجه میشوید.

اگر افراد با فیبروم رحم مواجه باشند برای اقدام به باروری با مشکل مواجه شده و می‌ تواند از دلایل مهم ناباروری باشد، با این حال این عارضه تورم و بزرگ شدن شکم را به همراه داشته و فشار و سنگینی زیادی را در قسمت پایینی شکم متحمل خواهید شد.

پیشگیری از فیبروم

پیشگیری از فیبروم
پیشگیری از فیبروم

فیبروم رحم از آن دسته اختلالاتی است که ممکن است در روند درمان با مشکل مواجه شده و نتایجی که باید حاصل نگردد، بانوان می‌ توانند پیش از ابتلا به این عارضه با راهکارهای موثر از سلامت رحم مراقبت کرده و می‌ توانند در پیشگیری از ابتلا به فیبروم رحم موفق باشند.

متخصصان بر این باورند که پیروی از رژیم مدیترانه‌ ای می‌ تواند احتمال ابتلا به فیبروم رحم را کاهش دهد، خوردن سبزیجات تازه و حتی پخته شده به همراه انواع میوه‌ ها، حبوبات و ماهی برای همه بانوان مناسب است البته در کنار آن توصیه میشود که مصرف گوشت گاو، گوشت بره، ژامبون و هر نوع گوشت قرمز را تا حد ممکن کاهش دهید.

بسیاری از بانوان از تاثیرات منفی مصرف الکل بی‌ اطلاع هستند الکل می‌ تواند شانس ابتلا به فیبروم را افزایش داده و از آنجایی که میزان هورمون‌ ها را افزایش می‌ دهد احتمال رشد فیبروم نیز وجود دارد، ناگفته نماند که مصرف الکل باعث بروز التهاب در بدن شده و سلامت رحم را به خطر می‌ اندازد.

هورمون استروژن نقش بسیار مهمی در سلامت بانوان ایفا می‌ کند و البته عامل موثر بر یک باروری کاملاً صحیح و بدون اختلال است، اما برای داشتن بدن متعادل و ترشح هورمون استروژن در مقادیر مناسب نیاز است که بانوان وزن خود را در محدوده نرمال نگه دارند، هر چقدر که درصد چربی در بدن بالاتر رود تولید هورمون استروژن نیز بیشتر میشود، مهم است که بانوان با روش‌ های صحیح اقدام به کاهش وزن خود نمایند.

اما مسئله مهم‌ تر این است که مواد شیمیایی می‌ تواند باعث اختلال در روند تولید هورمون‌ ها شود، انواع کودها، آفت کش‌ ها و پوشش ظروف نچسب و انواع رنگ‌ های خوراکی باعث برهم خوردن تعادل در میزان هورمون‌ ها میشود و در پی آن احتمال بیمار شدن رحم و بروز فیبرم وجود دارد.

از طرف دیگر افزایش فشار خون شانس ابتلا به فیبروم رحم را افزایش می‌ دهد مصرف نمک و انواع غذاهای شور و خوراکی‌ های فراوری شده و آماده می‌ تواند شانس ابتلا به فشار خون و نهایتاً فیبروم را افزایش دهد، بانوان می‌ توانند با حذف مصرف خوراکی‌ های شور و حاوی سدیم از سلامت خود مراقبت کرده و در کنار آن با دوری کردن از انواع دخانیات و داشتن برنامه ورزشی‌ منظم از ابتلا به فیبروم رحم پیشگیری نمایند.

مسئله دیگر که البته پزشکان تاکید زیادی بر آن دارند مصرف ویتامین دی به حد و اندازه کافی است، ویتامین دی از طریق نور آفتاب جذب میشود اما مهم است که برخی از انواع مواد خوراکی مانند زرده تخم مرغ، انواع محصولات لبنی و غلات غنی شده را در رژیم غذایی خود بگنجانید، ویتامین دی از طریق آب پرتقال و انواع ماهی‌ های آزاد و تن ماهی جذب بدن میشود.

ناگفته نماند که مصرف فیبر بر پیشگیری از ابتلا به فیبروم رحم موثر است، از این رو باید مصرف جو دوسر، عدس، لوبیا و ماکارونی‌ های سبوس‌ دار را در برنامه خوراکی‌ خود بگنجانید، همچنین نباید از مصرف پتاسیم غافل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *