حالت تهوع در بارداری

علل تهوع در بارداری

بسیاری از بانوان با آغاز دوره بارداری مشکلاتی از جمله تهوع را تجربه می‌ کنند، این اختلالات عموماً در سه ماهه اول بارداری و در بخصوص ابتدای صبح پس از بیدار شدن شدت پیدا کرده و رفته رفته بهبود پیدا می‌ کند.

اما متخصصان معتقدند که مهمترین علت تهوع بارداری افزایش سطح هورمون‌ ها است به دنبال آن کاهش قند خون نیز می‌ تواند بر تهوع بارداری اثرگذار باشد.

از طرفی اگر بانوان در طی بارداری به طور مکرر در سفر باشند و از وسایل نقلیه استفاده کنند احتمال مواجهه با تهوع بارداری برای آنها افزایش می‌ یابد، این نکته را به یاد داشته باشید که در مورد تهوع بارداری معمولاً بارداری دو یا چند قلو نیز اثرگذار است.

از طرفی استرس عاطفی و خستگی مفرط نیز می‌ تواند بر این مسئله اثر گذار باشد، اما زمانی که صحبت از تهوع بارداری میشود از نظر متخصصان نمی‌ توان مسائل ژنتیکی را نادیده گرفت، اگر مادر یا خواهر فرد باردار در این دوره با تهوع مواجه بوده‌ اند احتمال اینکه نسل‌ های بعدی هم با چنین مسئله‌ ای مواجه باشند زیاد است.

همچنین آب و هوای گرم می‌ تواند عامل تهوع در بارداری باشد به همین دلیل بانوان باردار باید در محیط‌ های خنک و هوای مطبوع قرار بگیرند.

اما از دیگر دلایل تهوع در بارداری باید به استرس و تنشی اشاره کرد که معمولاً باعث تحریک دستگاه گوارشی شده و نهایتاً افراد با تهوع مواجه میشوند.

از طرفی حساس شدن معده و حساسیت زیاد مغز در مواجهه با واکنش به عوامل تحریک پذیر عاملی برای تشدید تهوع بارداری است، برخی از بانوان تهوع بارداری را در حد جزئی و در ابتدای روز تجربه می‌ کنند اما برخی دیگر به دلیل مشکلات جانبی تهوع بارداری را با شدت بالاتر تجربه کرده و این مسئله تا حدودی باعث اذیت و محدودیت آنها میشود.

تمامی بانوانی که سابقه سردردهای میگرنی دارند یا در صورت مصرف قرص‌ های ضد بارداری تهوع را تجربه می‌ کردند در دوره بارداری نسبت به این مسئله حساسیت بیشتری خواهند داشت.

با این‌ حال تهوع در بارداری مسئله‌ ای نیست که بتوان به سادگی و با بی‌ توجه از کنار آن عبور کرد گاهی اوقات کمبود اشتها و تهوع بارداری باعث میشود تا بانوان تغذیه مناسبی نداشته باشند که نه تنها باعث ضعف بدن مادر میشود بلکه اختلال در رشد جنین را به همراه دارد.

بهترین زمان مراجعه به پزشک زنان

بهترین زمان مراجعه به پزشک زنان
بهترین زمان مراجعه به پزشک زنان

بانوانی که با تهوع بارداری مواجه هستند چنین آسیبی را در حد خفیف یا شدید تجربه می‌ کنند، تهوع خفیف برای ۸۰ درصد از بانوان باردار اتفاق می‌ افتد که البته به مرور زمان بهبود پیدا کرده و شرایط به حالت طبیعی باز می‌ گردد.

برای درمان و رفع تهوع خفیف می‌ توانید از لیموی تازه، نعنا و پونه استفاده کرده و علاوه بر مصرف خوراکی با استشمام بوی آنها تهوع تسکین می‌ یابد.

اما چنین مسئله‌ ای زمانی خطرناک میشود که فرد با تهوع شدید مواجه شود، معمولا تهوع در سه ماهه اول بارداری طبیعی است و حتی اگر مادر وزن گیری نداشته باشد خطرناک به شمار نمی‌ آید، اما اگر تهوع بیش از سه ماه ادامه پیدا کند و عوارضی از جمله کاهش وزن بدن مادر، کم آبی و قلیایی شدن خون را به همراه داشته باشد مسئله خطرناک بوده و ممکن است فرد با اختلالات کبدی یا کمبود پتاسیم مواجه شود.

در هر صورت با وجود تهوع بارداری بیش از حد طبیعی نیاز است که سریعاً به پزشک مراجعه کنید، متخصصان تهوع بارداری را در کنار کاهش وزن شدید و دردهای شکمی و لگنی خطرناک دانسته و نیاز به رسیدگی و گاهاً درمان دارد.

تهوع بارداری اگر به استفراغ همراه با خون ختم شود قطعاً برای سلامت مادر و جنین خطرناک است. به یاد داشته باشید که با وجود تهوع و استفراغ بدن کم آب میشود و اگر با علائمی از جمله کاهش دفعات ادرار یا ادرار تیره رنگ مواجه هستید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

تمامی بانوان باردار که نمی‌ توانند بیش از ۱۲ ساعت غذا یا مایعات را در معده نگه دارند با تهوع با شدید بارداری مواجه بوده و این مسئله به مرور زمان خطرناک تلقی میشود و مهم است که در چنین شرایطی حتماً به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از تهوع در بارداری

پیشگیری از تهوع در بارداری
پیشگیری از تهوع در بارداری

اگر با اختلالاتی همچون تهوع بارداری مواجه هستید با چند راهکار ساده می‌ توانید از شدت گرفتن آن جلوگیری کرده و بهبودی کامل خیلی زودتر حاصل میشود، معمولاً بانوان باردار بیش از زمان معمول خسته میشوند اگر با چنین مسئله‌ ای مواجه هستید برای افزایش انرژی بدن در طی روز می‌ توانید چندین بار چرت زده تا بدن شارژ شود.

اما بهتر است که انواع ویتامین‌ ها را در شب مصرف کنید و از خوردن انواع غذاهای چرب و فست فودی به طور جدی پرهیز کنید، یک راهکار ساده برای کنترل تهوع بارداری این است که وعده‌ های غذایی خود را به دفعات بیشتر تقسیم کرده و در هر وعده مقدار غذای محدودتر اما مقوی را مصرف کنید.

در فضایی قرار بگیرید که دارای تهویه باشد و حتماً به فضای باز دسترسی داشته باشید تا بتوانید با تنفس هوای پاک از شدت گرفتن تهوع جلوگیری نمایید.

مصرف انواع ادویه و نوشیدنی‌ های گازدار باعث تحریک معده شده و این مسئله سبب بهم ریختن سیستم گوارشی میشود و می‌ تواند عاملی برای شدت گرفتن تهوع بارداری باشد.

بانوان باردار باید از دود سیگار و استعمال دخانیات دوری کرده و در طی شبانه روز مقدار بیشتری آب مصرف کنند به خصوص قبل و بعد از غذا مصرف آب آشامیدنی سالم به عملکرد بهتر بدن کمک می کند.

درمان تهوع بارداری

درمان تهوع بارداری
درمان تهوع بارداری

همه بانوانی که تهوع بارداری را تجربه کرده‌ اند می‌ دانند که این مسئله تا چه حد سخت است و ممکن است برای ۳ تا ۶ ماه با چنین حالتی مواجه باشند، اما می‌ توانید با مراقبت‌ های ساده و مصرف برخی از انواع نوشیدنی‌ ها تهوع بارداری را کنترل کرده و شرایط بارداری را برای خود آسان‌ تر کنید.

متخصصان بر این باورند که اگر بانوان با مصرف آب بیشتر بدن را هیدراته نگه دارند به سلامت مادر و جنین کمک زیادی می‌ کند، مصرف آب احتمال تهوع و استفراغ را کاهش داده و روشی موثر و کم خطر و البته پرفایده برای بانوان باردار است.

و اما روش دیگر برای کنترل تهوع بارداری استفاده از لیموی تازه است  شما می‌ توانید لیمو را با کمی آب مخلوط کرده و میل کنید و در صورت نیاز مقداری لیموی تازه را بر روی یک دستمال چکانده و استشمام کنید، بوی لیمو و مصرف آن می‌ تواند به کنترل تهوع بارداری کمک کند، ناگفته نماند که لیمو سرشار از ویتامین سی است و برای پیشگیری از تهوع صبحگاهی مناسب می‌ باشد.

روش دیگر برای بهبود تهوع بارداری استفاده از زنجبیل، نعنا یا پونه است، می‌ توانید این محصولات را به صورت تازه و یا دم کرده مصرف کرده و اجازه دهید که به مدت ۱۰ دقیقه بجوشد، ناگفته نماند که نباید در مصرف انواع خوراکی‌ ها هر چند مفید زیاده‌ روی کنید.

در چنین موقعیت حساسی بهتر است که از انواع غذاهای سازگار با معده استفاده کنید، مصرف انواع ادویه‌ ها را حذف کرده و بهتر است که از تنقلات ملایم و دارای کربوهیدرات مانند کراکرها، چوب شور و خوردنی‌ های خنک مانند بستنی و هندوانه استفاده کنید.

متخصصان مصرف رازیانه را برای کنترل تهوع بارداری مناسب می‌ دانند البته مهم است که در طی روز حتماً هوای تازه تنفس کرده و انواع ویتامین‌ ها مانند ب۶ را به طور روزانه مصرف کنید.

بانوان می‌ توانند ویتامین ب ۶ را از انواع مواد غذایی از جمله برنج قهوه‌ ای، آواکادو، موز، ماهی، ذرت و آجیل دریافت کرده و در صورت عدم دسترسی به سایر مواد غذایی این ویتامین را به صورت مکمل دارویی مصرف نمایند.