تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر یک روش کاربردی و دقیق برای غربالگری نواحی خاصی از بدن مانند دهانه رحم است، بافت رحم به دلیل مواجهه با آلودگی‌ ها و بیماری‌ های مختلف ممکن است بیش از دیگر اعضا در معرض خطر قرار بگیرد و نه تنها سلامت این عضو به خطر می‌ افتد بلکه برای دیگر اعضا نیز خطرآفرین خواهد شد.

اما متخصصان به واسطه انجام تست پاپ اسمیر و نمونه برداری از دهانه رحم می‌ توانند وضعیت این بخش مهم را ارزیابی کرده و هرگونه تغییرات سلولی و وجود سلول‌ های پیش سرطانی را بررسی خواهند کرد.

همه بانوان موظفند که در فواصل زمانی معین شده از طرف متخصصان برای انجام این غربالگری تخصصی اقدام کنند، به طور کلی این آزمایش با نمونه برداری بسیار محدود از دهانه رحم انجام شده و طی بررسی‌ های جزئی و میکروسکوپی هرگونه اختلال و عارضه احتمالی بررسی میشود.

همه بانوان باید از سن ۲۱ سالگی تا ۲۹ سالگی هر سه سال یک بار برای انجام تست پاپ اسمیر اقدام کنند، در صورت منفی بودن نتایج آزمایش بالای ۳۰ سال افراد می‌ توانند هر ۵ سال یکبار برای بررسی و سلامت دهانه رحم اقدام کرده و علاوه بر تست پاپ اسمیر از نمونه برداشت شده می‌ توان حضور ویروس پاپیلومای انسانی را نیز بررسی کرد.

به خاطر داشته باشید که اگر در پی انجام آزمایش پاپ اسمیر موارد غیر طبیعی مشاهده شود بانوان زیر ۲۵ سال باید هر شش ماه یکبار این آزمایش را تکرار کرده تا پزشک دقیق‌ تر از وضعیت رحم مطلع شود.

اما در موارد خاص انجام تست پاپ اسمیر برای بانوان الزامی است اگر متوجه ترشحات غیر طبیعی واژن میشوید و در بین دوره‌ های قاعدگی خونریزی یا لکه بینی‌ های بی‌ موقع را تجربه می‌ کنید می‌ تواند نشان دهنده بیماری‌ های رحمی باشد که با تست پاپ اسمیر اطلاعات بسیار خوبی در این زمینه حاصل می‌ گردد.

هرگونه درد و لکه بینی بعد از رابطه جنسی مسائل خطرناک و نگران کننده هستند در چنین وضعیتی بانوان به تشخیص پزشک موظف به انجام تست پاپ اسمیر بوده و با انجام این غربالگری تخصصی وضعیت رحم دقیق‌ تر ارزیابی خواهد شد.

به یاد داشته باشید که برخی از بانوان باید به طور مرتب و در فواصل زمانی کوتاه تست پاپ اسمیر را تکرار کنند این افراد اگر مرتباً از سیگار استفاده کنند و یا با ضعف سیستم ایمنی بدن مواجه باشند و یا در صورت ابتلا به hiv باید نسبت به انجام این آزمایش دقیق‌ تر عمل کرده و با این کار می‌ توانند از سلامت رحم مراقبت کرده و به پیشگیری از بیماری‌ های خطرناک کمک کنند.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

نحوه انجام تست پاپ اسمیر
نحوه انجام تست پاپ اسمیر

زمانی که صحبت از انجام تست پاپ اسمیر میشود بانوان با این نگرانی مواجه هستند که آیا انجام این تست برای آنها سختی زیادی به همراه دارد یا خیر.

قبل از هر چیز مهم است بدانید که این تست برای غربالگری سرطان دهانه رحم انجام میشود و متخصصان یک برس مخصوص که بسیار نرم و منعطف است را برای برداشت نمونه انتخاب می‌ کنند، اما مهم است که در شرایط و موقعیت مناسب برای انجام تست پاپ اسمیر اقدام کنید.

متخصصان بر این باورند که انجام روابط جنسی ۲۴ ساعت قبل از انجام تست پاپ اسمیر ممنوع است، همچنین مهم است که دو روز قبل از تست به هیچ عنوان از انواع شوینده برای شستشوی ناحیه تناسلی استفاده نکنید و نباید قبل از غربالگری پاپ اسمیر دوش واژینال بگیرید.

متخصصان برای انجام نمونه برداری از دستگاه‌ های کوچکی استفاده می‌ کنند که دسترسی به دهانه رحم را آسان‌ تر می‌ کند پس از آن نمونه برداشت شده را در محلولی مشخص قرار داده و افراد موظفند که تا ۴۸ ساعت نمونه را به آزمایشگاه برسانند.

بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر ۵ روز بعد از اتمام قاعدگی است، دوره قاعدگی و یا نزدیک به پریود زمان مناسبی برای انجام پاپ اسمیر نخواهد بود زیرا ممکن است با وجود تغییرات هورمونی و افزایش و کاهش ترشحات واژن اختلالی در نتیجه آزمایش به وجود بیاید.

چه زمانی انجام پاپ اسمی الزامی نیست؟

حتماً می‌ دانید که از سن ۲۱ سالگی انجام تست پاپ اسمیر برای همه بانوان الزامی و ضروری است اما گاهی اوقات بانوان بنا به دلایل مختلف با انجام جراحی هیسترکتومی بافت رحم را به طور کامل برداشته و در این موقعیت نیازی به انجام آزمایش نخواهند داشت.

همانطور که گفته شد تست پاپ اسمیر به منظور بررسی سلول‌ های سرطانی انجام میشود اما اگر بانوان با آسیب‌ هایی همچون فیبروم مواجه باشند جراحی هیسترکتومی برای آنها انجام شده و دیگر نیازی به تست پاپ اسمیر نخواهد بود زیرا دیگر رحمی در بدن وجود ندارد که با سلول‌ های سرطانی درگیر شود.

از طرف دیگر با افزایش سن بانوان کمتر از گذشته در معرض آسیب‌ هایی همچون سرطان رحم قرار می‌ گیرند از این رو بعد از یائسگی و با آغاز سن ۶۵ سالگی دیگر ضرورتی برای انجام تست پاپ اسمیر وجود ندارد.

همچنین اگر پزشک با تکیه بر نتایج قبلی متوجه شود که رحم در صحت و سلامت کامل قرار دارد با افزایش مدت زمان انجام تست و یا اتمام این آزمایش نگرانی بانوان را رفع می‌ کند.

بررسی نتایج تست پاپ اسمیر

بررسی نتایج تست پاپ اسمیر
بررسی نتایج تست پاپ اسمیر

بعد از انجام تست پاپ اسمیر اگر سلول‌ های مشکوک و غیر طبیعی در ناحیه رحم وجود داشته باشند شرایط برای پاکسازی آنها فراهم میشود اما نتیجه‌ ای که از آزمایش پاپ اسمیر حاصل میشود نشان دهنده سلامت یا بیمار بودن رحم است.

اگر نتیجه تست پاپ اسمیر نرمال باشد متخصصان متوجه خواهند شد که هیچ گونه عامل خارجی سلامت رحم را تهدید نمی‌ کند و می‌ توان گفت که نتیجه تست کاملاً منفی است.

اما غیرطبیعی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر می‌ تواند نشانه‌ ای از ابتلا به سرطان دهانه رحم باشد، اما به خاطر داشته باشید که مثبت بودن این آزمایش همیشه نشان دهنده سرطان نیست بلکه ممکن است افراد به ویروس اچ‌ پی‌ وی مبتلا شده و در معرض بیماری‌ های مقاربتی قرار گرفته باشند.

همواره این نکته را به یاد داشته باشید که تفسیر نتیجه تست پاپ اسمیر تنها باید توسط متخصصانی انجام شود که در این زمینه تجربه و مهارت کافی دارند افراد غیرمتخصص به هیچ عنوان نمی‌ توانند در این زمینه نظر قطعی یا تشخیص درست داشته باشند.

هر آنچه که باید در مورد تست پاپ اسمیر بدانید

هر آنچه که باید در مورد تست پاپ اسمیر بدانید
هر آنچه که باید در مورد تست پاپ اسمیر بدانید

از مهمترین نکاتی که در مورد انجام تست پاپ اسمیر باید بدانید این است که این آزمایش تنها برای بررسی تغییرات سلولی دهانه رحم نیست بلکه پزشک می‌ تواند علاوه بر سلول‌ های سرطانی هرگونه عفونت و التهاب موجود در رحم را بررسی کند.

همچنین با این تست تشخیص ویروس پاپیرومای انسانی به راحتی امکان‌ پذیر است و متخصصان از وجود این آلودگی‌ های خطرناک و پیشرونده در رحم مطلع خواهند شد.

برخی از بانوان هنگام انجام تست پاپ اسمیر با این نگرانی مواجه هستند که در زمان انجام تست درد زیادی متحمل میشوند یا خیر.

اگر آستانه درد بسیار پایین دارید متخصصان می‌ توانند از بی‌ حس کننده‌ های موقتی استفاده کنند با این کار روند انجام تست را متوجه نشده و این فرایند را به آسانی و بدون استرس سپری خواهد کرد.

به خاطر داشته باشید که تست پاپ اسمیر به هیچ عنوان برای بانوان دردآور نیست، تنها ممکن است هنگام استفاده از اسپکولوم کمی گرفتگی را در قسمت پایینی شکم تجربه کنید در غیر این صورت نمونه برداری از بافت رحم به هیچ عنوان دردآور نبوده و اصلاً متوجه روند نمونه برداری نخواهید شد.

همواره این مسئله را به یاد داشته باشید که بعد از انجام تست پاپ اسمیر کمی خونریزی و یا گرفتگی در ناحیه شکم طبیعی است این لکه بینی‌ ها نهایتاً طی چند ساعت برطرف شده و سلامت رحم را تهدید نمی‌ کند.

به طور کلی انجام تست پاپ اسمیر هیچگونه خطری برای بانوان نخواهد داشت و پس از انجام این نمونه برداری به هیچ عنوان عوارض شدید را تجربه نکرده و می‌ توانید با این آزمایش ساده اما کاربردی از سلامت و وضعیت رحم مطلع شوید.