بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادراری چیست؟

یکی از آسیب‌ هایی که ممکن است افراد در سنین مختلف با آن مواجه شوند بی‌ اختیاری ادراری است، این عارضه در پی از دست دادن کنترل مثانه اتفاق افتاده و اغلب برای افراد بزرگسال نگران کننده و شرم آور است.

بی‌ اختیاری ادراری از آن دسته اختلالاتی است که به مرور زمان و خود به خود درمان نمیشود بلکه نیاز است فرایندهای تخصصی جهت تقویت عضلات و عملکرد مثانه انجام شده تا این عارضه رفع شود.

زمانی که بی‌ اختیاری ادراری در حد خفیف اتفاق می‌ افتد ممکن است افراد هنگام عطسه، سرفه و یا انجام فعالیت‌ های سنگین نشت ادرار را در حد جزئی تجربه کنند، به مرور زمان این عارضه به تخلیه ناگهانی ادرار ختم شده و افراد نمی‌ توانند چنین مسئله‌ ای را کنترل کنند مگر آنکه فرایندهای درمانی انجام شده تا به مرور زمان بی‌ اختیاری ادراری رفع شود.

زمانی که افراد با بی‌ اختیاری ادراری مواجه میشوند این مسئله در ذهن آنها نقش می‌ بندد که علت چنین آسیبی چیست و چطور می‌ توانند این مسئله را برطرف کنند، به یاد داشته باشید که تشخیص علت بی‌ اختیاری ادراری و درمان آن تنها توسط متخصصان انجام میشود و افراد نمی‌ توانند با درمان‌ های خودسرانه و مراقبت‌ های خانگی چنین اختلالی را به طور قطعی بهبود دهند.

علت بی‌اختیاری ادراری

علت بی‌اختیاری ادراری
علت بی‌اختیاری ادراری

بی‌ اختیاری ادراری از آن دسته آسیب‌ هایی است که ممکن است در پی بیماری‌ های مختلف اتفاق بیفتد، اگر افراد با عفونت ادراری مواجه باشند به طور غیرارادی تحریک مثانه اتفاق افتاده و افراد هر لحظه احساس دفع شدید و فوری ادرار را خواهند داشت.

اما یبوست و هرگونه اختلال در عملکرد راست روده می‌ تواند سبب آسیب در فعالیت‌ های طبیعی مثانه شود، همچنین ممکن است به دلیل نزدیکی راست روده و مثانه به یکدیگر اعصاب مثانه بیش از حد فعال شده و فرکانس دفع ادرار افزایش می‌ یابد.

تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌ دهد که جنسیت هم بر ابتلا به بی‌ اختیاری ادراری اضطرابی موثر است، معمولا بانوان در دوره بارداری، زایمان و یائسگی بیش از هر زمان دیگری به اختیاری ادراری مبتلا میشوند و این آمار برای بانوان بیش از آقایان است.

همچنین به یاد داشته باشید که با افزایش سن عملکرد طبیعی و قدرت عضلات محدودتر شده و این مسئله بر کارکرد مثانه هم اثرگذار است، با این حال می‌ توان گفت که افزایش سن عاملی برای بروز بی‌ اختیاری ادراری است.

ناگفته نماند که افزایش وزن هم می‌ تواند فشارهای مضاعف و غیرطبیعی را بر مثانه اعمال کرده و از آنجایی که عضلات تحت فشار قرار می‌ گیرند نشت ادرار هنگام سرفه کردن و عطسه کردن رخ می‌ دهد.

از دیگر دلایل بی‌ اختیاری ادراری باید به سیگار کشیدن و سابقه خانوادگی افراد نیز اشاره کرد، البته بیماری‌ های عصبی و حتی ابتلا به دیابت می‌ تواند بر بروز بی‌ اختیاری ادراری موثر باشند.

اما اگر بی‌ اختیاری اداری در دوره بارداری یا بعد از زایمان طبیعی اتفاق بیفتد با مراقبت بیشتر قابل بهبود است زیرا در دوره بارداری به دلیل تغییرات هورمونی وسیع و افزایش وزن جنین این مسئله کاملاً شایع است و بانوان با تکرر ادرار یا نشت ادرار مواجه میشوند، همچنین بعد از زایمان طبیعی از آنجایی که عضلات شل‌ تر از حد طبیعی هستند حمایت مثانه کمتر اتفاق افتاده و ممکن است افراد در این دوره با بی‌ اختیاری مواجه شوند.

البته این نوع بی اختیاری‌ موقتی است و با مراقبت بیشتر و گاهاً دارو درمانی و ورزش بهبود می‌ یابد.

اما متخصصان بر این باورند که بیماری‌ های مقاربتی و زایمان‌ های متعدد و همچنین التهاب مثانه از دیگر دلایل بی‌ اختیاری اداری به شمار می‌ آید، همچنین ممکن است افراد در پی ابتلا به تومورهای مغزی چنین اختلالی را تجربه کنند و تا زمانی که این بیماری‌ ها بهبود پیدا نکند بی‌ اختیاری رفع نخواهد شد.

درمان خانگی بی‌ اختیاری ادراری

درمان خانگی بی‌ اختیاری ادراری
درمان خانگی بی‌ اختیاری ادراری

بی‌ اختیاری ادراری به هر دلیلی که اتفاق بیفتد نیاز به درمان و رسیدگی دارد در غیر این صورت عملکرد مثانه به طور کامل مختل شده و این عارضه برای همیشه با افراد همراه خواهد شد.

متخصصان معتقدند که همه بانوان و آقایان پس از ابتلا به بی‌ اختیاری ادراری می‌ توانند با چند تکنیک ساده در خانه روند بهبود بی‌ اختیاری را آسان‌ تر سپری کرده و نتایج بسیار خوبی از این فرایندهای تخصصی حاصل می‌ گردد.

در اولین قدم بهتر است که برای تمرین دادن مثانه حرکات مناسب را انجام داده و با مشورت پزشک ادامه دادن و تداوم در این کار شما را به بهبود مثانه خواهد رساند، ضعف در عضلات کف لگن نقش بسیار مهمی در پدیدار شدن بی‌ اختیاری ادراری دارد، همه افراد می‌ توانند با انجام تمرینات کگل و تقویت عضلات کف لگن بی‌ اختیاری ادراری را درمان کنند.

همچنین با مدیریت مصرف مایعات و اصلاح رژیم غذایی افراد می‌ توانند تا حدودی بی‌ اختیاری را درمان کنند، مهم است که در این دوره مصرف الکل، کافئین و غذاهای اسیدی را تا حد ممکن کاهش داده و با کمتر کردن مصرف مایعات در انتهای روز از بی‌ اختیاری ادراری و تخلیه ناگهانی مثانه جلوگیری نمایید.

حتماً می‌ دانید که افزایش وزن یکی از عوامل موثر بروز بی‌ اختیاری ادراری است اگر با چنین مسئله‌ ای مواجه هستید حتماً با روش‌ های کاربردی وزن خود را کاهش داده و شاخص توده بدنی را به حد نرمال برسانید.

از طرفی با مصرف خوراکی‌ های حاوی پروتئین می‌ توانید از اسپاسم‌ های عضلانی جلوگیری کرده و ضمن تقویت عضلات شاهد رفع و درمان بی‌ اختیاری ادراری خواهید بود.

درمان بی‌اختیاری ادراری

درمان بی‌اختیاری ادراری
درمان بی‌اختیاری ادراری

زمانی که صحبت از درمان بی‌ اختیاری ادراری میشود عموم افراد تصور می‌ کنند که تنها با مراقبت‌ های خانگی می‌ توان این اختلال را رفع کرد، اما در مواردی بی‌ اختیاری ادراری آنقدر وسعت پیدا می‌ کند که عملاً افراد از حضور در جمع واهمه داشته و بی‌ اختیاری ادراری فوری به صورت تخلیه کامل ادرار اتفاق می‌ افتد و در چنین شرایطی زندگی طبیعی افراد به طور کامل مختل میشود.

اما متخصصان در کنار تمامی مراقبت‌ های خانگی، کاهش وزن و انجام تمرینات ورزشی گاهاً مصرف برخی از انواع کرم‌ ها یا داروهای درمانی را مناسب می‌ دانند.

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما با آغاز یائسگی و پدیدار شدن بی‌ اختیاری ادراری متخصصان مهمترین عامل آن را خشکی واژن می‌ دانند، از این رو از کرم‌ های استروژن واژینال استفاده کرده و به کاهش نشت ادرار در زنان کمک شایانی می‌ کند.

اگر پزشکان بر اساس تشخیص خود متوجه شوند که بی‌ اختیاری استرسی اتفاق افتاده است برای رفع نشت ادرار و درمان بی‌ اختیاری ادراری داروی دولوکستین را تجویز می‌ کنند، این دارو مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو داشته و برای درمان بی‌ اختیاری ادراری و عملکرد بهتر مجاری ادراری موثر است.

همچنین متخصصان در مواردی برای پیشگیری از شدت گرفتن سندروم مثانه تحریک پذیر از داروی آنتی موسکارینی استفاده می‌ کنند، این نوع داروها عموماً برای بی‌ اختیاری ادراری فوری مناسب بوده و با مصرف یک دوره دارو تاثیرات مثبت آن را مشاهده خواهید کرد.

از طرفی متخصصان برای درمان بی‌ اختیاری ادراری تزریق فیلر در پیشابراه را موثر و کاربردی دانسته و معتقدند که این فرایند هم می‌ تواند به درمان بی‌ اختیاری ادراری استرسی کمک کند.

اما اگر در کنار تمامی روش‌ های گفته شده پزشک لیزر درمانی را مناسب بداند یا بخواهند برای درمان قطعی بی‌ اختیاری اداری جراحی‌ های اصلاحی را انجام دهند می‌ توانید با انتخاب پزشکان برتر چنین فرایندهای درمانی را در پیش گرفته و اطمینان داشته باشید که نتایج بسیار خوبی حاصل می‌ گردد.