جراحی زنان و زایمان

جراحی های درمانی زنان

تمامی متخصصانی که در زمینه زنان و زایمان فعالیت دارند با روش‌ های نوین و کارآمد اقدام به درمان آسیب‌ های جسمانی برای بانوان کرده و در اغلب موارد با موفقیت همراه خواهند بود.

بانوان در سنین مختلف با بیماری‌ های زنانه مواجه میشوند و اغلب این عوارض نشات گرفته از اختلالات رحمی است که می‌ توانند مشکلات زیادی را برای بانوان به همراه آورند.

اگر رحم یا واژن آسیب ببینند دیگر اندام‌ های بدن نیز با مشکل مواجه شده و سلامت و عملکرد طبیعی آنها مختل میشود.

متخصصان با تجربه ضمن به کارگیری تجهیزات نوین و کاربردی سعی دارند با کمترین عوارض و با استفاده از روش‌ های کم تهاجم آسیب‌ ها و مشکلات پیش آمده را درمان کرده تا همواره بتوانند سلامت بانوان را حفظ کنند.

در ادامه مطلب در خصوص سایر جراحی‌ های درمانی و زیبایی زنان مطالبی را به اختصار در اختیارتان قرار خواهیم داد تا با آگاهی بیشتر نسبت به سایر روش‌ های تخصصی بتوانید برای رفع بیماری‌ ها و مشکلات پیش آمده اقدام نمایید.

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی
هیستروسکوپی

هیستروسکوپی روشی کاربردی برای بررسی بخش‌ های مختلف رحم و تشخیص بیماری‌ های مربوط به این عضو است.

در روند انجام این فرایند متخصصان برای بررسی لایه‌ ها و بخش‌ های داخلی رحم از یک لوله بسیار نازک و مجهز به دوربین و نور استفاده می‌ کنند.

این دستگاه کاربردی از طریق واژن و دهانه رحم به بخش‌ های داخلی رحم انتقال داده میشود و تصاویر از طریق مانیتور قابل مشاهده است.

پزشکان می‌ توانند به واسطه فرایند هیستروسکوپی بخش‌ های مختلف رحم از جمله تخمدان‌ ها، لوله‌ های فالوپ و هرگونه آسیب و عارضه احتمالی را ارزیابی کنند.

روش هیستروسکوپی تحولی عظیم در بررسی و درمان آسیب‌ های رحمی بوده و عموم متخصصان و جراحان از آن استفاده خواهند کرد.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی
لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک روش درمانی جدید است که برای تشخیص و بهبود بیماری‌ های لگنی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

پزشکان می‌ توانند با استفاده از روش لاپاراسکوپی اقدام به درمان آسیب‌ های رحمی و تمامی بخش های اندام‌ های تناسلی کرده و حتی برای نمونه برداری از بافت آسیب دیده روشی کاربردی خواهد بود.

لاپاراسکوپی یک روش جراحی کم تهاجم است، اغلب متخصصان این شیوه درمانی را به روش‌ های قدیمی‌ تر یا جراحی باز ترجیح می‌ دهند.

برای انجام لاپاراسکوپی متخصصان دوربینی کوچک را به انتهای یک کاتتر متصل کرده و از طریق برش‌ های ایجاد شده به محل آسیب دیده می‌ رسانند، پس از آن تصاویر بسیار دقیق و جزئی را بر روی مانیتور مشاهده کرده و متخصصان از همین طریق می‌ توانند اصلاحات لازم را انجام دهند.

از مهمترین فواید انجام لاپاراسکوپی می‌ توان به دوره نقاهت محدود آن اشاره کرد و پس از عمل بیماران خیلی سریع بهبود می‌ یابند.

هیسترکتومی

هیسترکتومی
هیسترکتومی

هرگونه آسیب و اختلال در عملکرد رحم مشکلات زیادی را در پی دارد.

مهم است که بانوان پیش از گسترش آسیب به پزشک مراجعه کرده و با راه‌ های درمانی پیشنهادی از طرف متخصصان مشکلات بافت رحم را به طور کامل برطرف نمایند.

یک روش درمان کاربردی برای بیمارانی که با اختلالات وسیع رحمی مواجه هستند هیسترکتومی می‌ باشد.

در این جراحی پزشک برای درمان بیماری پیش آمده بافت رحم را به طور کامل از ناحیه لگن خارج می‌ کنند.

معمولاً این عارضه برای بیمارانی مناسب است که با سرطان‌ های رحمی مواجه هستند و یا با وجود فیبروم رحم و حتی پولیپ یا انواع چسبندگی‌ های وسیع این عمل کاربردی خواهد بود.

به یاد داشته باشید که متخصصان با وجود بیماری‌ های رحمی تمام تلاش خود را به کار گرفته تا بخش آسیب دیده را ترمیم کنند و هیسترکتومی به عنوان آخرین روش برای بهبود آسیب انجام خواهد شد.

بستن لوله های رحم

بستن لوله های رحم
بستن لوله های رحم

یکی از بخش‌ های مهم و حساس در رحم بانوان لوله‌ های رحمی هستند که اصطلاحا به آنها لوله‌ های فالوپ گفته میشود، لوله‌ های رحمی در بخش بالای این عضو قرار می‌ گیرند و مسیر اصلی برای انتقال اسپرم‌ ها و تخمک‌ ها خواهند بود.

اما یکی از روش‌ های موثر برای پیشگیری از بارداری مسدود کردن لوله‌ های فالوپ است.

اگر اسپرم‌ ها وارد این مسیر نشوند هرگز لقاحی اتفاق نیفتاده و برای عقیم سازی روشی مطمئن خواهد بود.

متخصصان نیز می‌ توانند به روش لاپاراسکوپی یا جراحی باز اقدام به مسدود کردن یا ترمیم و درمان لوله‌ های فالوپ کنند.

هرگونه انسداد، پیچ خوردگی یا پارگی در لوله‌ های فالوپ مشکلات و عواقب زیادی در پی دارد و باید برای بهبود آسیب در زمان مناسب اقدام شود.

کورتاژ تشخیصی

شاید شما هم در مورد کورتاژ تشخیصی اطلاعاتی شنیده باشید، با ما همراه باشید تا این روش را جزئی‌ تر برایتان شرح داده و متوجه خواهید شد که کورتاژ تشخیصی در چه موقعیت‌ هایی کاربرد دارد.

کورتاژ تشخیصی یا نمونه برداری از رحم با دو هدف انجام میشود.

در اغلب موارد متخصصان برای درمان یا بررسی سلامت رحم از کورتاژ استفاده می‌ کنند.

گاهی اوقات بانوان با خونریزی‌ های وسیع مواجه شده و یا سقط مکرر جنین اتفاق می‌ افتد.

اما متخصصان برای بررسی چنین عوارضی از روش کورتاژ تشخیصی استفاده کرده و با بررسی جزئی‌ تر رحم متوجه خواهند شد که علت آسیب چیست و راحت‌ تر می‌ توانند درمان را آغاز کنند.

کیست تخمدان

کیست تخمدان
کیست تخمدان

تخمدان‌ ها بخش‌ های حساسی در رحم هستند که در دو سمت رحم قرار گرفته و هورمون‌ هایی همچون پروژسترون و استروژن را تولید می‌ کنند.

ماهانه یک بار بانوان روند تخمک گذاری را تجربه کرده و تخمک آزاد شده از لوله‌ های رحمی به بخش داخلی رحم انتقال پیدا می‌ کنند، اما زمانی که تخمدان‌ ها با اختلال مواجه شوند و کیست‌ های کوچک و بزرگ مملو از مایعات خاص بر روی آنها شکل بگیرد تخمک گذاری انجام نشده و فرد با کیست تخمدان مواجه خواهد شد.

اما در طی انجام جراحی پزشک می‌ تواند کیست‌ های ایجاد شده را برداشته و شرایط را برای یک تخمک گذاری عادی مهیا می‌ کنند.

به یاد داشته باشید که کیست تخمدان باید خیلی سریع از طریق دارو درمانی یا در موارد شدیدتر با روش جراحی بهبود پیدا کند، در غیر این صورت با اختلال در عملکرد طبیعی رحم مشکلات بسیار زیادی پدیدار می‌ گردد.

جراحی غده بارتولن

غده بارتولن برجستگی‌ های کوچکی هستند که در زیر پوست اندام تناسلی قرار می‌ گیرند و در دو طرف واژن وظیفه ترشح مایع مخاطی را بر عهده دارند.

غده بارتولن مایعی ترشح می‌ کند که ناحیه واژن را مرطوب و روان نگه می‌ دارد، اگر انسدادی در دهانه غده بارتولن اتفاق بیفتد باعث شده تا مایع و ترشحات تولید شده به داخل غدد بازگشته و نهایتاً کیست بارتولن پدیدار می‌ گردد.

اگر این کیست‌ ها بزرگ شوند بسیار دردناک شده و مشکلات زیادی را برای بانوان به همراه خواهند داشت.

متخصصان می‌ توانند با انجام جراحی کیست ایجاد شده را تخلیه کرده و روند طبیعی ترشح مایعات از این غدد را به حالت طبیعی باز می‌ گردانند.

جراحی فیبروم رحم

جراحی فیبروم رحم
جراحی فیبروم رحم

فیبروم‌ های رحمی آسیب‌ ها و بیماری‌ های خطرناکی هستند که در صورت عدم درمان می‌ توانند سلامت رحم را به خطر انداخته و در موارد شدیدتر نیاز است که بافت رحم به طور کامل خارج شود.

اما فیبروم‌ های رحمی عموماً توده‌ های غیر سرطانی هستند که در بخش‌ های مختلف رحم رشد می‌ کنند و به طور معمول در دوره بارداری ایجاد میشوند، معمولاً فیبروم‌ ها با آغاز دوره یائسگی کوچکتر شده و نهایتاً از بین می‌ روند.

اما اگر فیبروم‌ برای بانوان اتفاق بیفتد نیاز است که حتماً درمان آن انجام شده و اغلب به واسطه جراحی می‌ توانند رحم را پاکسازی کنند.

باقی ماندن فیبروم در رحم باعث اختلالاتی همچون خونریزی‌ های وسیع در دوره قاعدگی میشود و همین مسئله برای بانوان آسیب‌ ها و محدودیت‌ های فراوانی در پی دارد.

جراحی های زیبایی زنان

تمامی متخصصانی که در زمینه زنان و زایمان فعالیت دارند با انجام جراحی‌ های درمانی و زیبایی می‌ توانند آسیب‌ ها و اختلالات پیش آمده در ناحیه تناسلی را رفع کنند.

بسیاری از آسیب‌ های پیش آمده خود عاملی برای بیماری‌ های رحمی هستند.

از مهمترین جراحی‌ های زیبایی برای بانوان باید به لابیاپلاستی و پرینورافی اشاره کرد.

این عوارض بنا به دلایل مختلف اتفاق می‌ افتد اما با روش‌ های ساده قابل بهبود هستند.

هر کدام از روش‌ های جراحی زیبایی نه تنها باعث بهبود وضعیت ظاهری واژن میشوند بلکه برای حفظ سلامت بانوان تا حدودی الزامی هستند.

به یاد داشته باشید که روش‌ های نوینی برای انجام جراحی‌ های زیبایی زنان وجود دارد و متخصص بر اساس نوع آسیب و شدت عارضه پیش آمده بهترین درمان را انجام خواهند داد.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی
لابیاپلاستی

لابیاپلاستی روشی کاربردی و موثر برای جوانسازی واژن است، زمانی که لابیاها از حد طبیعی بزرگ تر شده و یا خارج از بخش بیرونی دیده میشوند محدودیت‌ های زیادی برای بانوان داشته و عاملی برای تجمع آلودگی و عفونت‌ های واژینال خواهد بود.

اما متخصصان با هدف تغییر در اندازه و شکل لابیاها این جراحی را انجام داده و با برقراری تقارن در لابیاها و کوچک تر کردن آنها زیبایی و جوانی واژن را باز می‌ گردانند.

این بانوان می‌ توانند بدون محدودیت فعالیت‌ های ورزشی همچون اسب سواری و دوچرخه سواری را انجام داده و به آسانی از انواع پوشش‌ های جذب استفاده خواهند کرد.

مهم است بدانید لابیاپلاستی روشی پرطرفدار در بین جراحی‌ های زیبایی زنان است که در سراسر دنیا با متدهای نوین انجام می‌ پذیرد.

پرینورافی

یکی دیگر از روش‌ های پرطرفدار و کاربردی برای رفع آسیب‌ های ناحیه واژن پرینورافی می‌ باشد.

پرینه حد فاصل بین ورودی واژن و مقعد است که با افزایش سن و انجام زایمان طبیعی و حتی روابط جنسی مکرر تغییر کرده و آسیب پذیر خواهد شد.

متخصصان با انجام جراحی پرینورافی اقدام به تنگ‌ تر کردن کانال واژن کرده و علاوه بر افزایش کیفیت روابط جنسی برای بانوان آسیب‌ هایی همچون عفونت و تجمع آلودگی را بسیار جزئی و محدود تجربه می‌ کنند.

به یاد داشته باشید که پرینورافی از دیگر روش‌ های پرطرفدار برای بانوانی است که اقدام به انجام جراحی‌ های ترمیمی واژن کرده و همه افراد نتایج خوبی از این شیوه تخصصی دریافت می‌ کنند.

بسیاری از عمل های زیبایی زنان مانند پرینورافی برای تمامی افراد در گروه‌ های سنی مختلف انجام خواهد شد اما مهم است که این عمل توسط متخصصان برتری همچون دکتر مریم روحانی انجام شده تا پرینورافی در حد مجاز و با اصول درست انجام پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *